| Manufacturer Part Number: | GF1K-E3/67A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 13510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 800V 1A DO214BA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GF1K-E3/67A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GF1K-E3/67A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | SUPERECTIFIER® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 15pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214BA | |
| Supplier Device Package | DO-214BA (GF1) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GF1K-E3/67A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GF1K-E3/67A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of GF1K-E3/67A is new and unused, you can buy GF1K-E3/67A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GF1K-E3/67A.
| RBS80270XX | Diode Standard 200V 7000A Chassis Mount | RBS80270XX.pdf | |
| SBR8050E3 | Diode Schottky 50V 80A Chassis, Stud Mount DO-203AB | SBR8050E3.pdf | |
| RFM03U3CT(TE12L) | RF Mosfet N-Channel 3.6V 500mA 520MHz 14.8dB 3W RF-CST3 | RFM03U3CT(TE12L).pdf | |
| XCMECH-FFG1136 | FFG1136 MECHANICAL SAMPLE | XCMECH-FFG1136.pdf | |
| MSP430F5310IRGZT | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-VQFN (7x7) | MSP430F5310IRGZT.pdf | |
| SN74LVTH245ADBR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | SN74LVTH245ADBR.pdf | |
| M24256-DRMN3TP/K | EEPROM I2C 256KB 8SOIC | M24256-DRMN3TP/K.pdf | |
| CY62147GN30-45BVXIT | IC SRAM 4MBIT 45NS 48VFBGA | CY62147GN30-45BVXIT.pdf | |
| UCC2818DWTR | PFC IC Average Current 6kHz ~ 220kHz 16-SOIC | UCC2818DWTR.pdf | |
| LM1771USD/NOPB | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 6-WSON (3x3) | LM1771USD/NOPB.pdf | |
| LM2747MTCX | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 14-TSSOP | LM2747MTCX.pdf | |
| TPS70151PWPR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V, 1.8V 500mA, 250mA 20-HTSSOP | TPS70151PWPR.pdf | |
| S-13A1B34-A6T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.4V 1A HSNT-6A | S-13A1B34-A6T1U3.pdf |