| Manufacturer Part Number: | GP2D012A060A |
|---|---|
| Manufacturer: | Global Power Technologies Group |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 10348 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 600V 12A TO220-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GP2D012A060A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GP2D012A060A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Silicon Carbide Schottky | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Global Power Technologies Group | |
| Series | Amp+™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Silicon Carbide Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 120A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.65V @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 632pF @ 1V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220-2 | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GP2D012A060A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GP2D012A060A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Global Power Technologies Group all series components. The condition of GP2D012A060A is new and unused, you can buy GP2D012A060A Global Power Technologies Group with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GP2D012A060A.
| BYT51K-TR | DIODE AVALANCHE 800V 1.5A SOD57 | BYT51K-TR.pdf | |
| SMAZ22-TP | Zener Diode 22V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAZ22-TP.pdf | |
| FJP1943OTU | TRANS PNP 230V 15A TO-220AB | FJP1943OTU.pdf | |
| EPC2018 | TRANS GAN 150V 12A BUMPED DIE | EPC2018.pdf | |
| MAX11617EWE+T | 12 Bit Analog to Digital Converter 6, 12 Input 1 SAR 16-WLP (2.15x2) | MAX11617EWE+T.pdf | |
| XCR3256XL-12PQ208C | IC CPLD 256MC 10.8NS 208QFP | XCR3256XL-12PQ208C.pdf | |
| MB96F646RBPMC-GSE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96640 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 288KB (288K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB96F646RBPMC-GSE1.pdf | |
| TLC279CDBRG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SSOP | TLC279CDBRG4.pdf | |
| LM741CMX | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOP | LM741CMX.pdf | |
| MT35XU02GCBA3G12-0SIT | SERIAL NOR SLC 256MX8 TBGA DDP | MT35XU02GCBA3G12-0SIT.pdf | |
| LTC2928CUHF#TRPBF | Supervisor 4 Channel 38-QFN (5x7) | LTC2928CUHF#TRPBF.pdf |