| Manufacturer Part Number: | GP2D020A120A |
|---|---|
| Manufacturer: | Global Power Technologies Group |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9476 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 1.2KV 20A TO220-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GP2D020A120A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GP2D020A120A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Silicon Carbide Schottky | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Global Power Technologies Group | |
| Series | Amp+™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Silicon Carbide Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40µA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 1270pF @ 1V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220-2 | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GP2D020A120A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GP2D020A120A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Global Power Technologies Group all series components. The condition of GP2D020A120A is new and unused, you can buy GP2D020A120A Global Power Technologies Group with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GP2D020A120A.
| KBPC2504T | DIODE BRIDGE 400V 25A KBPC-T/W | KBPC2504T.pdf | |
| SGL41-40HE3/97 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO213AB | SGL41-40HE3/97.pdf | |
| EMH10T2R | TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W EMT6 | EMH10T2R.pdf | |
| NE3513M04-T2-A | RF Mosfet N-Channel GaAs HJ-FET 2V 10mA 12GHz 13dB 125mW M04 | NE3513M04-T2-A.pdf | |
| DS1747-70IND | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 512KB Parallel 32-DIP Module (0.600", 15.24mm) | DS1747-70IND.pdf | |
| MC14051BDTR2 | 1 Circuit IC Switch 8:1 280 Ohm 16-TSSOP | MC14051BDTR2.pdf | |
| AD9883ABSTZ-RL110 | Displays, Monitors, TV Interface 80-LQFP (14x14) | AD9883ABSTZ-RL110.pdf | |
| ZL50232/GDC | Telecom IC Echo Cancellation 208-LBGA (17x17) | ZL50232/GDC.pdf | |
| UA741CDT | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SO | UA741CDT.pdf | |
| AT25320-10PI-2.7 | IC EEPROM 32KBIT 3MHZ 8DIP | AT25320-10PI-2.7.pdf | |
| MAX6347XR35-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | MAX6347XR35-T.pdf | |
| LP38501TSX-ADJ/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.6 V ~ 5 V 3A DDPAK/TO-263-5 | LP38501TSX-ADJ/NOPB.pdf | |
| MAX15006BASA/V+T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 50mA 8-SOIC Exposed Pad | MAX15006BASA/V+T.pdf |