| Manufacturer Part Number: | HD6417011VX20V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SH-2 SuperH® SH7010 Microcontroller IC 32-Bit 20MHz ROMless 100-TQFP (14x14) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | HD6417011VX20V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-HD6417011VX20V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 01/Jul/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | SuperH® SH7010 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | SH-2 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, SCI | |
| Peripherals | POR, PWM | |
| Number of I/O | 11 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 4K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 7x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 100-TQFP | |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14x14) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | HD6417011VX20V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
HD6417011VX20V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of HD6417011VX20V is new and unused, you can buy HD6417011VX20V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for HD6417011VX20V.
| KBP206 | DIODE BRIDGE 600V 2A KBP | KBP206.pdf | |
| UF4008-G | DIODE GEN PURP 1000V 1A DO41 | UF4008-G.pdf | |
| GI1402HE3/45 | Diode Standard 100V 8A Through Hole TO-220AC | GI1402HE3/45.pdf | |
| 3EZ27D10/TR12 | Zener Diode 27V 3W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ27D10/TR12.pdf | |
| PDTC123EM,315 | TRANS PREBIAS NPN 250MW SOT883 | PDTC123EM,315.pdf | |
| AFT09S282NR3 | RF Mosfet LDMOS 28V 1.4A 960MHz 20dB 80W OM-780-2 | AFT09S282NR3.pdf | |
| IRFZ44VZL | MOSFET N-CH 60V 57A TO-262 | IRFZ44VZL.pdf | |
| 8N4Q001FG-1018CDI8 | Clock Oscillator IC 212.5MHz, 250MHz, 300MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-1018CDI8.pdf | |
| AD1555APZRL | 24 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Sigma-Delta 28-PLCC (11.51x11.51) | AD1555APZRL.pdf | |
| SIM3U154-B-GM | ARM® Cortex®-M3 SiM3U1xx Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 40-QFN (6x6) | SIM3U154-B-GM.pdf | |
| M2S005S-VF400 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 5K Logic Modules 128KB 64KB 166MHz 400-VFBGA (17x17) | M2S005S-VF400.pdf | |
| MAX3086CSD | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | MAX3086CSD.pdf | |
| LE79R79-1DJC | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC) 32-PLCC (13.97x11.43) | LE79R79-1DJC.pdf | |
| SY100EL05ZI | AND/NAND Gate Configurable 1 Circuit 2 Input (1, 1) Input 8-SOIC | SY100EL05ZI.pdf | |
| LT3495EDDB#TRMPBF | Boost, SEPIC Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 550mA (Switch) 10-WFDFN Exposed Pad | LT3495EDDB#TRMPBF.pdf |