| Manufacturer Part Number: | HD6417041AF28V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SH-2 SuperH® SH7040 Microcontroller IC 32-Bit 28.7MHz ROMless 144-QFP (20x20) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | HD6417041AF28V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-HD6417041AF28V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | SuperH® SH7040 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | SH-2 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 28.7MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, SCI | |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 98 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 4K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 144-BFQFP | |
| Supplier Device Package | 144-QFP (20x20) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | HD6417041AF28V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
HD6417041AF28V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of HD6417041AF28V is new and unused, you can buy HD6417041AF28V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for HD6417041AF28V.
| STTH2R06U | DIODE GEN PURP 600V 2A SMB | STTH2R06U.pdf | |
| MMBZ4622-HE3-18 | Zener Diode 3.9V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ4622-HE3-18.pdf | |
| Q4016RH3 | TRIAC ALTERNISTOR 400V 16A TO220 | Q4016RH3.pdf | |
| DMP21D0UFB-7 | MOSFET P-CH 20V 0.77A DFN1006-3 | DMP21D0UFB-7.pdf | |
| LC82360-YJ2-TLM-E | IC SILICON AUDIO 80SQFP | LC82360-YJ2-TLM-E.pdf | |
| EP3SL340H1152C3NES | IC FPGA 744 I/O 1152HBGA | EP3SL340H1152C3NES.pdf | |
| PIC32MX250F128D-V/TL | MIPS32® M4K™ Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 128KB (128K x 8) FLASH 44-VTLA (6x6) | PIC32MX250F128D-V/TL.pdf | |
| TD62003AFG,N,EL | 7/0 Driver 16-SOP | TD62003AFG,N,EL.pdf | |
| TSV521AICT | CMOS Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | TSV521AICT.pdf | |
| NJU7094D | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-DIP | NJU7094D.pdf | |
| 70V9079S7PF | IC SRAM 256KBIT 7.5NS 100TQFP | 70V9079S7PF.pdf | |
| LB1830MC-AH | Motor Driver Bipolar Parallel 10-SOIC | LB1830MC-AH.pdf | |
| UC3854N-F | PFC IC Average Current 200kHz 16-PDIP | UC3854N-F.pdf | |
| XC6123E640MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123E640MR-G.pdf | |
| CAT1161WI-28-GT3 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | CAT1161WI-28-GT3.pdf |