| Manufacturer Part Number: | HD6417041AVF16V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9045 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SH-2 SuperH® SH7040 Microcontroller IC 32-Bit 28.7MHz ROMless 144-QFP (20x20) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | HD6417041AVF16V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-HD6417041AVF16V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Online Catalog | SuperH SH7040 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | SuperH® SH7040 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | SH-2 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 28.7MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, SCI | |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 98 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 4K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 144-BFQFP | |
| Supplier Device Package | 144-QFP (20x20) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | HD6417041AVF16V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
HD6417041AVF16V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of HD6417041AVF16V is new and unused, you can buy HD6417041AVF16V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for HD6417041AVF16V.
| BZD27C68P-E3-08 | Zener Diode 68V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C68P-E3-08.pdf | |
| ULN2003AIDRE4 | TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO | ULN2003AIDRE4.pdf | |
| 8N4QV01EG-0019CDI | VCXO IC 155.52MHz, 161.132MHz, 669.3266MHz, 693.483MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0019CDI.pdf | |
| PIC18F6520-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC18F6520-I/PT.pdf | |
| MAX4850ETE+ | IC SWITCH DUAL SPDT 16TQFN | MAX4850ETE+.pdf | |
| L6451 | Driver 44-PLCC | L6451.pdf | |
| MAX4233AUB+ | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 10-uMAX | MAX4233AUB+.pdf | |
| TL052ACDRG4 | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TL052ACDRG4.pdf | |
| MAX4259EEE+ | IC AMP VIDEO MUX 2CH 16QSOP | MAX4259EEE+.pdf | |
| MAX9691EUA+ | Comparator with Latch Complementary, ECL 8-uMAX | MAX9691EUA+.pdf | |
| IS49RL18320-093EBLI | IC DRAM 576MBIT 1066MHZ 168BGA | IS49RL18320-093EBLI.pdf | |
| BQ29400ADCT3 | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion SM8 | BQ29400ADCT3.pdf | |
| TPS62671YFDT | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 500mA 6-XFBGA, DSBGA | TPS62671YFDT.pdf | |
| S-1333A24-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.4V 300mA HSNT-4-B | S-1333A24-A4T2U3.pdf | |
| FT510EB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V SOT-89-3LA | FT510EB.pdf |