| Manufacturer Part Number: | HD6417144FW50V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SH-2 SuperH® SH7144 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz ROMless 112-QFP (20x20) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | HD6417144FW50V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-HD6417144FW50V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | SuperH® SH7144 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | SH-2 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 50MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, I²C, SCI | |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 74 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 8K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 112-BQFP | |
| Supplier Device Package | 112-QFP (20x20) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | HD6417144FW50V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
HD6417144FW50V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of HD6417144FW50V is new and unused, you can buy HD6417144FW50V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for HD6417144FW50V.
| LV810RI | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 133MHz 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | LV810RI.pdf | |
| 8N3DV85LC-0022CDI8 | VCXO IC 176.8382MHz, 176.8382MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0022CDI8.pdf | |
| PCM4202DBT | ADC, Audio 24 bit 216k DSP, PCM 28-SSOP | PCM4202DBT.pdf | |
| HI5760/6IB | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SOIC W | HI5760/6IB.pdf | |
| PIC10F322-I/P | PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 896B (512 x 14) FLASH 8-PDIP | PIC10F322-I/P.pdf | |
| LPC11U12FBD48/201, | ARM® Cortex®-M0 LPC11Uxx Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | LPC11U12FBD48/201,.pdf | |
| MC68MH360ZQ33LR2 | CPU32+ Microprocessor IC M683xx 1 Core, 32-Bit 33MHz 357-PBGA (25x25) | MC68MH360ZQ33LR2.pdf | |
| LT6301CFE#PBF | 2/0 Driver xDSL 28-TSSOP-EP | LT6301CFE#PBF.pdf | |
| HIN202CB-T | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | HIN202CB-T.pdf | |
| CD4522BNSRE4 | IC PRG BCD DIV-BY-N CNTR 16SO | CD4522BNSRE4.pdf | |
| SN74AHCT123AN | Monostable Multivibrator 5.3ns 16-PDIP | SN74AHCT123AN.pdf | |
| CD4066BM96 | Bilateral, FET Switches 1 x 1:1 14-SOIC | CD4066BM96.pdf | |
| 7006L20PFI | IC SRAM 128KBIT 20NS 64TQFP | 7006L20PFI.pdf | |
| FZL4146GGEGHUMA1 | IC DRIVER CIRCUIT QUAD PDSO-20-7 | FZL4146GGEGHUMA1.pdf | |
| LT1313CS#PBF | - PCMCIA Driver/Regulator, PCMCIA Card Slot Voltage Regulator IC 2 Output 16-SOIC | LT1313CS#PBF.pdf |