| Manufacturer Part Number: | HD6417750SF167V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SH-4 SuperH® SH7750 Microcontroller IC 32-Bit 167MHz ROMless 208-QFP (28x28) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | HD6417750SF167V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-HD6417750SF167V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Obsolescence/ EOL | EOL 18/Dec/2015 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | SuperH® SH7750 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | SH-4 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 167MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, FIFO, SCI, SmartCard | |
| Peripherals | DMA, POR, WDT | |
| Number of I/O | 28 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 24K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6 V ~ 2 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 208-BFQFP Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 208-QFP (28x28) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | HD6417750SF167V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
HD6417750SF167V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of HD6417750SF167V is new and unused, you can buy HD6417750SF167V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for HD6417750SF167V.
| S3GB-13-F | DIODE GEN PURP 400V 3A SMB | S3GB-13-F.pdf | |
| BZB84-B12,215 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 12V 300mW ±2% SOT-23 (TO-236AB) | BZB84-B12,215.pdf | |
| SMBG5372B/TR13 | Zener Diode 62V 5W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5372B/TR13.pdf | |
| 7152M-11LF | IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC | 7152M-11LF.pdf | |
| MAX11161ETB+T | IC ADC 16BIT SAR 250KSPS 10UMAX | MAX11161ETB+T.pdf | |
| MAX5409EEE+ | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 32 Taps SPI Interface 16-QSOP | MAX5409EEE+.pdf | |
| SM320VC5409GGU10EP | IC DSP FIXED-POINT 144-BGA | SM320VC5409GGU10EP.pdf | |
| A54SX08-1TQ144 | IC FPGA 113 I/O 144TQFP | A54SX08-1TQ144.pdf | |
| S9S08DV32F2MLH | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | S9S08DV32F2MLH.pdf | |
| EFM32WG990F128-BGA112T | ARM® Cortex®-M4F Wonder Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH | EFM32WG990F128-BGA112T.pdf | |
| 72V2105L20PF8 | IC FIFO SUPERSYNCII 20NS 64-TQFP | 72V2105L20PF8.pdf | |
| MC74VHCT74ADR2 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC | MC74VHCT74ADR2.pdf | |
| SN74BCT29843NTE4 | S-R Latch 1 Channel 9:9 IC Tri-State 24-PDIP | SN74BCT29843NTE4.pdf | |
| TC58BVG0S3HTAI0 | EEPROM SLC 1GB NAND 24NM 48TSOP | TC58BVG0S3HTAI0.pdf | |
| CY7C1007BN-15VXCT | IC SRAM 1MBIT 15NS 28SOJ | CY7C1007BN-15VXCT.pdf |