| Manufacturer Part Number: | HGT1S7N60C3DS9A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 600V 14A 60W Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | HGT1S7N60C3DS9A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-HGT1S7N60C3DS9A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 14A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 56A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2V @ 15V, 7A | |
| Power - Max | 60W | |
| Switching Energy | 165µJ (on), 600µJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 23nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | - | |
| Test Condition | 480V, 7A, 50 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 37ns | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | HGT1S7N60C3DS9A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
HGT1S7N60C3DS9A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of HGT1S7N60C3DS9A is new and unused, you can buy HGT1S7N60C3DS9A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for HGT1S7N60C3DS9A.
| GI250-4HM3/54 | Diode Standard 4000V (4 kV) 250mA Through Hole DO-204AL (DO-41) | GI250-4HM3/54.pdf | |
| RJH60D5DPK-00#T0 | IGBT Trench 600V 75A 200W Through Hole TO-3P | RJH60D5DPK-00#T0.pdf | |
| MK74CG117BFLFTR | IC CLOCK DVR PLL 20MHZ 48SSOP | MK74CG117BFLFTR.pdf | |
| 8N3SV76LC-0136CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0136CDI8.pdf | |
| 5SGXEA7H1F35I2 | IC FPGA 552 I/O 1152FBGA | 5SGXEA7H1F35I2.pdf | |
| MB96F338RWAPMC-G-N2E1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96330 Microcontroller IC 16-Bit 48MHz 544KB (544K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MB96F338RWAPMC-G-N2E1.pdf | |
| AM26LV31EIPWRG4 | 4/0 Driver RS422, RS485 16-TSSOP | AM26LV31EIPWRG4.pdf | |
| S-5470A21I-M5T1U | PHOTOCURRENT DETECTION IC | S-5470A21I-M5T1U.pdf | |
| TLC252CP | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | TLC252CP.pdf | |
| BH76206HFV-TR | IC VIDEO DVR LPF SGL 6HVSOF | BH76206HFV-TR.pdf | |
| INA196AQDBVRQ1 | Current Monitor Regulator High-Side SOT-23-5 | INA196AQDBVRQ1.pdf | |
| LB11868V-MPB-H | Motor Driver Parallel, PWM 20-SSOPJ | LB11868V-MPB-H.pdf | |
| LTC3737EUF#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 24-QFN (4x4) | LTC3737EUF#PBF.pdf | |
| SG1526BJ | Buck, Flyback Regulator Positive Output Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 18-DIP | SG1526BJ.pdf | |
| NB672GL-Z | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.604V 1 Output 6A 18-VFQFN Exposed Pad | NB672GL-Z.pdf |