| Manufacturer Part Number: | HGTD7N60C3S9A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 600V 14A 60W Surface Mount TO-252AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | HGTD7N60C3S9A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-HGTD7N60C3S9A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | High Voltage Switches for Power Processing | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 14A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 56A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2V @ 15V, 7A | |
| Power - Max | 60W | |
| Switching Energy | 165µJ (on), 600µJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 23nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | - | |
| Test Condition | - | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | TO-252AA | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | HGTD7N60C3S9A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
HGTD7N60C3S9A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of HGTD7N60C3S9A is new and unused, you can buy HGTD7N60C3S9A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for HGTD7N60C3S9A.
| LLSD101C-TP | Diode Schottky 40V 15mA (DC) Surface Mount Mini MELF | LLSD101C-TP.pdf | |
| 2N5432-2 | JFET N-Channel 25V 150mA @ 15V 300mW Through Hole TO-206AC (TO-52) | 2N5432-2.pdf | |
| 8N3SV75AC-0055CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0055CDI8.pdf | |
| 8N3SV75FC-0162CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0162CDI.pdf | |
| 8N4SV75FC-0172CDI | VCXO IC 287.5MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0172CDI.pdf | |
| ADS8325IDRBRG4 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SON Exposed Pad (3x3) | ADS8325IDRBRG4.pdf | |
| ATSAMA5D27A-CUR | ARM® Cortex®-A5 SAMA5D2 Microcontroller IC 32-Bit 500MHz External Program Memory 289-LFBGA | ATSAMA5D27A-CUR.pdf | |
| M29W160EB70ZA6F | IC FLASH 16MBIT 70NS 48TFBGA | M29W160EB70ZA6F.pdf | |
| ADR5044WARTZ-R7 | Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | ADR5044WARTZ-R7.pdf | |
| LT1506CR-3.3SYNC#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 4.5A TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA | LT1506CR-3.3SYNC#TRPBF.pdf | |
| S-13R1E31-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.1V 150mA SOT-23-5 | S-13R1E31-M5T1U3.pdf |