| Manufacturer Part Number: | HIP2103FRTAAZ-T7A |
|---|---|
| Manufacturer: | Intersil |
| Product Category: | PMIC - Gate Drivers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IC DRVR HALF BRIDGE 60V 8-DFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | HIP2103FRTAAZ-T7A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-HIP2103FRTAAZ-T7A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | DC Motor Drive Basics | |
| Reference Design Library | HIP2103-4DEMO1Z: 3-Ph BLDC, 20A, 13 ~ 50V in | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Gate Drivers | |
| Manufacturer | Intersil | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Driven Configuration | Half-Bridge | |
| Channel Type | Independent | |
| Number of Drivers | 2 | |
| Gate Type | N-Channel MOSFET | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 14 V | |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 1.63V, 2.06V | |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 1A, 1A | |
| Input Type | Non-Inverting | |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | 60V | |
| Rise / Fall Time (Typ) | 8ns, 2ns | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 8-TDFN (3x3) | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | HIP2103FRTAAZ-T7A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
HIP2103FRTAAZ-T7A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Intersil all series components. The condition of HIP2103FRTAAZ-T7A is new and unused, you can buy HIP2103FRTAAZ-T7A Intersil with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for HIP2103FRTAAZ-T7A.
| APT40DS04HJ | MOD DIODE 45V SOT-227 | APT40DS04HJ.pdf | |
| PTFB193408SVV1XWSA1 | RF Mosfet LDMOS (Dual), Common Source 30V 2.65A 1.99GHz 19dB 80W H-34275G-6/2 | PTFB193408SVV1XWSA1.pdf | |
| IRFHS8342TR2PBF | MOSFET N-CH 30V 8.8A PQFN | IRFHS8342TR2PBF.pdf | |
| TDA7407 | IC PROCESSOR CAR SIGNAL 44TQFP | TDA7407.pdf | |
| 853S01AKILF | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 2.5GHz 16-VFQFN Exposed Pad | 853S01AKILF.pdf | |
| ATMEGA329PV-10AUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATMEGA329PV-10AUR.pdf | |
| ADM489ARUZ-REEL | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 16-TSSOP | ADM489ARUZ-REEL.pdf | |
| 74LVX161284MEAX | TXRX TRANSLATING IEEE 48SSOP | 74LVX161284MEAX.pdf | |
| AT25M01-SHM-T | IC EEPROM 1MBIT 20MHZ 8SOIC | AT25M01-SHM-T.pdf | |
| IS49NLC93200-25BLI | IC DRAM 288MBIT 400MHZ 144BGA | IS49NLC93200-25BLI.pdf | |
| AT49BV1614A-90CI | IC FLASH 16MBIT 90NS 48CBGA | AT49BV1614A-90CI.pdf | |
| LM4128AMF-3.0/NOPB | Series Voltage Reference IC ±0.1% 20mA SC-74A, SOT-753 | LM4128AMF-3.0/NOPB.pdf | |
| NCV2575D2T-5G | Buck, Boost, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 5V 1 Output 1A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | NCV2575D2T-5G.pdf | |
| AP7365-33EG-13 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 600mA SOT-223-3 | AP7365-33EG-13.pdf |