| Manufacturer Part Number: | IRF730A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Siliconix |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 400V 5.5A TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRF730A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRF730A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | MOSFET Technologies for Power Conversion | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Vishay Siliconix | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 400V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.5A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1 Ohm @ 3.3A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 22nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 600pF @ 25V | |
| Power - Max | 74W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRF730A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRF730A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Siliconix all series components. The condition of IRF730A is new and unused, you can buy IRF730A Vishay Siliconix with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRF730A.
| LMK03000CISQX/NOPB | IC CLOCK COND PREC VCO 48WQFN | LMK03000CISQX/NOPB.pdf | |
| EPF10K20TI144-4N | IC FPGA 102 I/O 144TQFP | EPF10K20TI144-4N.pdf | |
| AFS600-2FG484I | IC FPGA 172 I/O 484FBGA | AFS600-2FG484I.pdf | |
| PIC16F1829-I/SS | PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-SSOP | PIC16F1829-I/SS.pdf | |
| BH76332FVM-TR | IC VIDEO SIGNAL SWITCHERS 8MSOP | BH76332FVM-TR.pdf | |
| MAX239CNG | 3/5 Transceiver Full RS232 24-PDIP | MAX239CNG.pdf | |
| S29GL256P11TFI023 | IC FLASH MEM 256MBIT PAGE 56TSOP | S29GL256P11TFI023.pdf | |
| MT28F400B5SG-8 TET TR | IC FLASH 4MBIT 80NS 44SOP | MT28F400B5SG-8 TET TR.pdf | |
| S-80160ALMC-JBLT2G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-80160ALMC-JBLT2G.pdf | |
| LV5052V-TLM-E | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 30-SSOP | LV5052V-TLM-E.pdf | |
| AS1353-28-T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 150mA SOT-23-5 | AS1353-28-T.pdf | |
| ISL9012IRFDZ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.5V, 2V 150mA, 300mA 10-DFN (3x3) | ISL9012IRFDZ.pdf | |
| SIP21106DR-30-E3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 150mA SC-70-5 | SIP21106DR-30-E3.pdf |