| Manufacturer Part Number: | IRF740A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Siliconix |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 400V 10A TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRF740A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRF740A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | MOSFET Technologies for Power Conversion | |
| PCN Obsolescence/ EOL | SIL-018-2015-Rev-0 20/May/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Vishay Siliconix | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 400V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 10A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 550 mOhm @ 6A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 36nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1030pF @ 25V | |
| Power - Max | 125W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRF740A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRF740A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Siliconix all series components. The condition of IRF740A is new and unused, you can buy IRF740A Vishay Siliconix with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRF740A.
| 1N4764CPE3/TR8 | Zener Diode 100V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4764CPE3/TR8.pdf | |
| PL133-47QI | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 150MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | PL133-47QI.pdf | |
| 87949AYILF | IC CLOCK GEN LVCMOS 52-LQFP | 87949AYILF.pdf | |
| 5991A-5JGI8 | IC CLK DVR PLL FANOUT 32-PLCC | 5991A-5JGI8.pdf | |
| 5SEEBF45I4N | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SEEBF45I4N.pdf | |
| EFM32GG395F1024-BGA120T | ARM® Cortex®-M3 Giant Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 1MB (1M x 8) FLASH 120-BGA (7x7) | EFM32GG395F1024-BGA120T.pdf | |
| MPC870VR66 | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 66MHz 256-PBGA (23x23) | MPC870VR66.pdf | |
| 74LVC16244ADGG-Q1J | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74LVC16244ADGG-Q1J.pdf | |
| DM74AS244SJX | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOP | DM74AS244SJX.pdf | |
| MC74HC165ADR2 | IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC | MC74HC165ADR2.pdf | |
| DM74AS258N | Multiplexer 4 x 2:1 16-PDIP | DM74AS258N.pdf | |
| IS43DR16320C-25DBI-TR | IC DDR2 512M 400MHZ 84BGA | IS43DR16320C-25DBI-TR.pdf | |
| UPD44646183AF5-E25-FQ1 | IC SRAM DDRII 72MBIT 165BGA | UPD44646183AF5-E25-FQ1.pdf | |
| SC560AULTRT | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 2 Output 1.2 V ~ 5 V 300mA 8-MLPQ-UT (1.5x1.5) | SC560AULTRT.pdf |