| Manufacturer Part Number: | IRF7413A |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 30V 12A 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRF7413A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRF7413A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Infineon Technologies | |
| Series | HEXFET® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 12A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 13.5 mOhm @ 6.6A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 79nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1800pF @ 25V | |
| Power - Max | 2.5W | |
| Operating Temperature | * | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SO | |
| Standard Package | 95 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRF7413A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRF7413A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Infineon Technologies all series components. The condition of IRF7413A is new and unused, you can buy IRF7413A Infineon Technologies with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRF7413A.
| BBY5303WE6327HTSA1 | DIODE TUNING 6V 20MA SOD-323 | BBY5303WE6327HTSA1.pdf | |
| CZRQR52C12-HF | Zener Diode 12V 125mW ±5% Surface Mount 0402 | CZRQR52C12-HF.pdf | |
| MPQ2907A | TRANS 4PNP 60V 0.6A | MPQ2907A.pdf | |
| JANTX2N6287 | TRANS PNP DARL 100V 20A TO-3 | JANTX2N6287.pdf | |
| 8N3DV85BC-0162CDI8 | VCXO IC 100MHz, 98MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0162CDI8.pdf | |
| 8N3QV01LG-0119CDI8 | VCXO IC 533MHz, 400MHz, 350MHz, 200MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0119CDI8.pdf | |
| EP4SGX360NF45C3N | IC FPGA 920 I/O 1932FBGA | EP4SGX360NF45C3N.pdf | |
| MC56F8013MFAE | 56800E 56F8xxx Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (8K x 16) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC56F8013MFAE.pdf | |
| UPD78F0442GB-GAH-AX | 78K/0 78K0/Lx3 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 24KB (24K x 8) FLASH | UPD78F0442GB-GAH-AX.pdf | |
| R4F20103NFB#U0 | H8S/2000 H8® H8S/Tiny Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R4F20103NFB#U0.pdf | |
| ST7FOXA0B6 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 2KB (2K x 8) FLASH | ST7FOXA0B6.pdf | |
| SAF-XC888C-8FFI 5V AC | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | SAF-XC888C-8FFI 5V AC.pdf | |
| MAX3241ECWI+T | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC W | MAX3241ECWI+T.pdf | |
| CD74HCT163E | IC SYNC COUNTER PRESET HS 16DIP | CD74HCT163E.pdf | |
| AP3031MTR-G1 | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 1.4A (Switch) 8-SOIC | AP3031MTR-G1.pdf |