| Manufacturer Part Number: | IRF7811A |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 28V 11.4A 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRF7811A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRF7811A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Discrete Power MOSFETs 40V and Below | |
| PCN Obsolescence/ EOL | HiRel EOL 28/Jun/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Infineon Technologies | |
| Series | HEXFET® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 28V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 11A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 10 mOhm @ 11A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 26nC @ 4.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1760pF @ 15V | |
| Power - Max | 2.5W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SO | |
| Standard Package | 95 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRF7811A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRF7811A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Infineon Technologies all series components. The condition of IRF7811A is new and unused, you can buy IRF7811A Infineon Technologies with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRF7811A.
| UFT7260SM4D | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 600V 35A Chassis Mount Module | UFT7260SM4D.pdf | |
| VS-10MQ040-M3/5AT | DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A DO214AC | VS-10MQ040-M3/5AT.pdf | |
| MUR2520R | Diode Standard, Reverse Polarity 200V 25A Chassis, Stud Mount DO-4 | MUR2520R.pdf | |
| BZT52H-C2V7,115 | Zener Diode 2.7V 375mW ±5% Surface Mount SOD-123F | BZT52H-C2V7,115.pdf | |
| IRF9Z34NSPBF | MOSFET P-CH 55V 19A D2PAK | IRF9Z34NSPBF.pdf | |
| NTD110N02RT4 | MOSFET N-CH 24V 12.5A DPAK | NTD110N02RT4.pdf | |
| SI4466DY-T1-GE3 | MOSFET N-CH 20V 9.5A 8-SOIC | SI4466DY-T1-GE3.pdf | |
| 8N3QV01FG-1103CDI8 | VCXO IC 240MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-1103CDI8.pdf | |
| AD5676RBRUZ | 16 Bit Digital to Analog Converter 8 20-TSSOP | AD5676RBRUZ.pdf | |
| AD5660BRJ-2REEL7 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 SOT-23-8 | AD5660BRJ-2REEL7.pdf | |
| ATTINY24A-CCUR | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (1K x 16) FLASH 15-UFBGA (3x3) | ATTINY24A-CCUR.pdf | |
| MB96F348ASBPQC-GSE2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96340 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 544KB (544K x 8) FLASH 100-PQFP (14x20) | MB96F348ASBPQC-GSE2.pdf | |
| LMV934MA | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOICN | LMV934MA.pdf | |
| SN10502DG4 | IC VIDEO AMP RR-OUT HS 8-SOIC | SN10502DG4.pdf | |
| ISL98001IQZ-140 | IC TRPL VIDEO DIGITIZER 128-MQFP | ISL98001IQZ-140.pdf |