| Manufacturer Part Number: | IRF820A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Siliconix |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 500V 2.5A TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRF820A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRF820A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | MOSFET Technologies for Power Conversion | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Vishay Siliconix | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 2.5A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3 Ohm @ 1.5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 17nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 340pF @ 25V | |
| Power - Max | 50W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRF820A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRF820A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Siliconix all series components. The condition of IRF820A is new and unused, you can buy IRF820A Vishay Siliconix with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRF820A.
| STTH802CB-TR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 4A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | STTH802CB-TR.pdf | |
| FDC638P | MOSFET P-CH 20V 4.5A SSOT-6 | FDC638P.pdf | |
| IRF1404PBF | MOSFET N-CH 40V 202A TO-220AB | IRF1404PBF.pdf | |
| LTC2640CTS8-LZ8#TRMPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 TSOT-23-8 | LTC2640CTS8-LZ8#TRMPBF.pdf | |
| LTC2632ACTS8-LX12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 TSOT-23-8 | LTC2632ACTS8-LX12#TRPBF.pdf | |
| ISPLSI 5128VE-100LT128 | IC CPLD 128MC 10NS 128TQFP | ISPLSI 5128VE-100LT128.pdf | |
| EP4CGX30CF23I7 | IC FPGA 290 I/O 484FBGA | EP4CGX30CF23I7.pdf | |
| MKL04Z8VLC4 | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL0 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MKL04Z8VLC4.pdf | |
| PIC18LF25K80T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18LF25K80T-I/SO.pdf | |
| PIC32MX440F512HT-80V/MR | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | PIC32MX440F512HT-80V/MR.pdf | |
| MAC7131MVF40 | ARM7® MAC7xxx Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 544KB (544K x 8) FLASH 208-MAPBGA (17x17) | MAC7131MVF40.pdf | |
| MSP430G2121IRSAQ1 | MSP430 Automotive, AEC-Q100, MSP430G2 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 1KB (1K x 8) FLASH 16-QFN (4x4) | MSP430G2121IRSAQ1.pdf | |
| AMB0482C1RJ | IC REDRIVER 4.8GBPS 655FCBGA | AMB0482C1RJ.pdf | |
| MCP6S26T-I/ST | Programmable Gain Amplifier 6 Circuit Push-Pull, Rail-to-Rail 14-TSSOP | MCP6S26T-I/ST.pdf | |
| CY74FCT480BTQCTE4 | Parity Generator 8-Bit 24-SSOP/QSOP | CY74FCT480BTQCTE4.pdf |