| Manufacturer Part Number: | IRKT42/10A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1000V 100A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT42/10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT42/10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1000V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 45A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 100A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 850A, 890A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT42/10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT42/10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT42/10A is new and unused, you can buy IRKT42/10A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT42/10A.
| SBRT3M40P1-7 | DIODE SBR 40V 3A POWERDI123 | SBRT3M40P1-7.pdf | |
| DZ2J05100L | Zener Diode 5.1V 200mW ±5% Surface Mount SMini2-F5-B | DZ2J05100L.pdf | |
| BZX84C3V0-TP | Zener Diode 3V 350mW ±7% Surface Mount SOT-23 | BZX84C3V0-TP.pdf | |
| X66AK2H06AAW2 | IC DSP ARM SOC BGA | X66AK2H06AAW2.pdf | |
| PIC24F16KA102-I/ML | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC24F16KA102-I/ML.pdf | |
| MAX3086CPD+ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-PDIP | MAX3086CPD+.pdf | |
| THS6093IPWPG4 | 2/0 Driver 14-HTSSOP | THS6093IPWPG4.pdf | |
| LT1789CS8-10#PBF | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-SO | LT1789CS8-10#PBF.pdf | |
| PB58A | Power Amplifier 1 Circuit TO-3-8 | PB58A.pdf | |
| LT6012IS#TRPBF | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SO | LT6012IS#TRPBF.pdf | |
| CY74FCT377CTSOCTE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | CY74FCT377CTSOCTE4.pdf | |
| CAT24C02HU4IGT3A | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8UDFN | CAT24C02HU4IGT3A.pdf | |
| UC3875DWPTR | Converter Offline Full-Bridge Topology 1MHz 28-SOIC | UC3875DWPTR.pdf | |
| SP690SCN-L/TR | Supervisor 1 Channel 8-SOIC | SP690SCN-L/TR.pdf | |
| S-1206B39-M3T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.9V 250mA SOT-23-3 | S-1206B39-M3T1U.pdf |