| Manufacturer Part Number: | IRKT56/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 135A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT56/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT56/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 60A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 135A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1310A, 1370A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT56/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT56/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT56/08A is new and unused, you can buy IRKT56/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT56/08A.
| 8N3DV85KC-0021CDI8 | VCXO IC 164.3555MHz, 164.3555MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0021CDI8.pdf | |
| ISL1220IUZ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 8B I²C, 2-Wire Serial 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | ISL1220IUZ.pdf | |
| EZ80F916005MODG | eZ80® Acclaim!® Embedded Module eZ80F91 50MHz 16KB (Internal), 128KB (External) 256KB | EZ80F916005MODG.pdf | |
| ATSAMA5D26A-CN | ARM® Cortex®-A5 SAMA5D2 Microcontroller IC 32-Bit 500MHz External Program Memory 289-LFBGA (14x14) | ATSAMA5D26A-CN.pdf | |
| MAX232DWR | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | MAX232DWR.pdf | |
| TLC2652C-8DRG4 | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | TLC2652C-8DRG4.pdf | |
| SY88843VMG-TR | Limiting Postamplifier IC Optical Networks 16-MLF® (3x3) | SY88843VMG-TR.pdf | |
| 74HC107D,652 | IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14SOIC | 74HC107D,652.pdf | |
| MCP14E4-E/SL | MOSFET DRVR 4.5A DUAL HS 16SOIC | MCP14E4-E/SL.pdf | |
| MAX6884ETP+T | Supervisor Open Drain, Push-Pull 6 Channel 20-TQFN-EP (5x5) | MAX6884ETP+T.pdf | |
| S-812C45BMC-C4ZT2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.5V 65mA SOT-23-5 | S-812C45BMC-C4ZT2G.pdf |