| Manufacturer Part Number: | IRKT57/10A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1000V 135A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT57/10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT57/10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1000V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 60A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 135A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1310A, 1370A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT57/10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT57/10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT57/10A is new and unused, you can buy IRKT57/10A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT57/10A.
| ZXMN10A09KTC | MOSFET N-CH 100V 5A DPAK | ZXMN10A09KTC.pdf | |
| IPW65R190E6FKSA1 | MOSFET N-CH 650V 20.2A TO247 | IPW65R190E6FKSA1.pdf | |
| HUFA75337S3S | MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK | HUFA75337S3S.pdf | |
| 8N3SV75KC-0023CDI | VCXO IC 707.3527MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0023CDI.pdf | |
| DAC1408D750HN/C1,5 | 14 Bit Digital to Analog Converter 2 64-HVQFN (9x9) | DAC1408D750HN/C1,5.pdf | |
| PIC24FJ64GA102T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (22K x 24) FLASH 28-SOIC | PIC24FJ64GA102T-I/SO.pdf | |
| MAX4559CPE | 2 Circuit IC Switch 4:1 160 Ohm 16-PDIP | MAX4559CPE.pdf | |
| THS6043CPWP | 2/0 Driver DSL 14-HTSSOP | THS6043CPWP.pdf | |
| MAX14821EWA+T | 1/1 Transceiver IO-Link 25-WLP (2.54x2.54) | MAX14821EWA+T.pdf | |
| LTC6084CMS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | LTC6084CMS8#TRPBF.pdf | |
| ISL9211AIRU58XZ-T | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion 8-UTDFN-EP (2x2) | ISL9211AIRU58XZ-T.pdf | |
| LM329BZ#PBF | Shunt, Buried Zener Voltage Reference IC ±0.29% 15mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | LM329BZ#PBF.pdf | |
| ISL6526AIRZ-TK | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-QFN-EP (5x5) | ISL6526AIRZ-TK.pdf | |
| LX7165-03CSP | Buck Switching Regulator IC Positive Programmable (Fixed) 0.6V (0.97V) 1 Output 5A 20-UFBGA, WLCSP | LX7165-03CSP.pdf | |
| MIC5393-PGYMT-T5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3V, 1.8V 150mA 6-TDFN (1.2x1.2) | MIC5393-PGYMT-T5.pdf |