| Manufacturer Part Number: | IRKT57/14A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1400V 135A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT57/14A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT57/14A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 60A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 135A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1310A, 1370A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT57/14A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT57/14A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT57/14A is new and unused, you can buy IRKT57/14A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT57/14A.
| MBR400100CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 400A (DC) Chassis Mount Twin Tower | MBR400100CT.pdf | |
| CDSV-19-G | DIODE GEN PURP 100V 200MA SOD323 | CDSV-19-G.pdf | |
| BZX584C6V2-V-G-08 | Zener Diode 6.2V 200mW ±5% Surface Mount SOD-523 | BZX584C6V2-V-G-08.pdf | |
| JANTX1N973D-1 | Zener Diode 33V 500mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTX1N973D-1.pdf | |
| IRL1104STRR | MOSFET N-CH 40V 104A D2PAK | IRL1104STRR.pdf | |
| 8N4QV01EG-0161CDI8 | VCXO IC 212MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0161CDI8.pdf | |
| AD7730BRU | 1 Channel AFE 24 Bit 125mW 24-TSSOP | AD7730BRU.pdf | |
| M1AFS1500-2FGG676I | IC FPGA 252 I/O 676FBGA | M1AFS1500-2FGG676I.pdf | |
| ATTINY13A-SH | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1KB (512 x 16) FLASH 8-SOIC | ATTINY13A-SH.pdf | |
| R5F213M7QNNP#U0 | R8C R8C/3x/3MQ Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 48KB (48K x 8) FLASH 40-HWQFN (6x6) | R5F213M7QNNP#U0.pdf | |
| NJM2268M | IC VIDEO AMP DUAL W/DRIVER 8-DMP | NJM2268M.pdf | |
| 74HCT153D,652 | Multiplexer 2 x 4:1 16-SO | 74HCT153D,652.pdf | |
| SY10EL58ZC | Multiplexer 1 x 2:1 8-SOIC | SY10EL58ZC.pdf | |
| MAX7304ATG+ | LED Driver IC 16 Output Linear 20mA 24-TQFN-EP (3.5x3.5) | MAX7304ATG+.pdf | |
| DRV8804DW | Unipolar Motor Driver Power MOSFET SPI 20-SOIC | DRV8804DW.pdf |