| Manufacturer Part Number: | IRKT72/12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1200V 165A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT72/12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT72/12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 75A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 165A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1665A, 1740A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 250mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT72/12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT72/12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT72/12A is new and unused, you can buy IRKT72/12A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT72/12A.
| 1N5926D G | Zener Diode 11V 1.25W ±1% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5926D G.pdf | |
| JANTXV1N6632 | Zener Diode 3.3V 5W ±5% Through Hole E, Axial | JANTXV1N6632.pdf | |
| TF256TH-3-TL-H | JFET N-Channel 100µA @ 2V 100mW Surface Mount VTFP | TF256TH-3-TL-H.pdf | |
| 8N4SV75AC-0082CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0082CDI8.pdf | |
| PIC16C56A-04/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.5KB (1K x 12) OTP 18-PDIP | PIC16C56A-04/P.pdf | |
| IDT79R3041-25PF8 | MIPS-I Microprocessor IC - 1 Core, 32-Bit 25MHz 100-TQFP (14x14) | IDT79R3041-25PF8.pdf | |
| LA7958N-LG-E | IC A/V SWITCH TV VTR 22DIP | LA7958N-LG-E.pdf | |
| SN75LVDS050DG4 | 2/2 Transceiver Full LVDS 16-SOIC | SN75LVDS050DG4.pdf | |
| ISL6614ACBZ-TR5214 | IC DRVR DUAL SYNC BUCK 14-SOIC | ISL6614ACBZ-TR5214.pdf | |
| TPS2065DR | IC 1.5A POWER DIST SW 8-SOIC | TPS2065DR.pdf | |
| XC6123D318ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123D318ER-G.pdf | |
| S-80843CLPF-B64TFG | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-80843CLPF-B64TFG.pdf | |
| S-8353H32MC-IWRT2G | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.2V 1 Output 300mA (Switch) SC-74A, SOT-753 | S-8353H32MC-IWRT2G.pdf | |
| MAX664CSA | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed or Adjustable 1 Output -5V, -1.3 V ~ -16 V 8-SOIC | MAX664CSA.pdf | |
| LD6816CX4/18H,315 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 150mA 4-WLCSP (0.76x0.76) | LD6816CX4/18H,315.pdf |