| Manufacturer Part Number: | IRKT91/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 210A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT91/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT91/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 95A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 210A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT91/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT91/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT91/08A is new and unused, you can buy IRKT91/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT91/08A.
| MBR760HE3/45 | Diode Schottky 60V 7.5A Through Hole TO-220AC | MBR760HE3/45.pdf | |
| MADP-030015-13140G | RF Diode PIN - Single 115V 500mA | MADP-030015-13140G.pdf | |
| CMZ5918B BK | Zener Diode 5.1V 500mW ±5% Surface Mount SMA | CMZ5918B BK.pdf | |
| JANTX1N4618DUR-1 | Zener Diode 2.7V 500mW ±1% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N4618DUR-1.pdf | |
| T507107064AQ | SCR 1000V 110A Standard Recovery Stud Mount TO-94 | T507107064AQ.pdf | |
| PXAC182908FVV1R0XTMA1 | IC AMP RF LDMOS | PXAC182908FVV1R0XTMA1.pdf | |
| IXGH48N60A3D1 | IGBT PT 600V 300W Through Hole TO-247AD (IXGH) | IXGH48N60A3D1.pdf | |
| 8N4Q001FG-1103CDI8 | Clock Oscillator IC 240MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-1103CDI8.pdf | |
| EP3C55U484C6 | IC FPGA 327 I/O 484UBGA | EP3C55U484C6.pdf | |
| ATSAML21G18B-AUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM L21G Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7) | ATSAML21G18B-AUT.pdf | |
| Z8F0423SJ005EG2156 | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 4KB (4K x 8) FLASH 28-SOIC | Z8F0423SJ005EG2156.pdf | |
| PIC16CE624-30/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 30MHz 1.75KB (1K x 14) OTP 18-SOIC | PIC16CE624-30/SO.pdf | |
| CY7C64714-128AXC | IC MCU USB EZ FX1 16KB 128LQFP | CY7C64714-128AXC.pdf | |
| SN75472P | 2/0 Driver 8-PDIP | SN75472P.pdf | |
| MCZ33897TEF | 1/1 Transceiver Half CAN 14-SOICN | MCZ33897TEF.pdf |