| Manufacturer Part Number: | IRKT92/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 210A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT92/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT92/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 95A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 210A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 250mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT92/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT92/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT92/08A is new and unused, you can buy IRKT92/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT92/08A.
| MBR60040CTRL | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 40V 300A Chassis Mount Twin Tower | MBR60040CTRL.pdf | |
| 1N3957GP-E3/54 | DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL | 1N3957GP-E3/54.pdf | |
| BZX384B36-E3-08 | Zener Diode 36V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384B36-E3-08.pdf | |
| MRF6S9130HSR5 | RF Mosfet LDMOS 28V 950mA 880MHz 19.2dB 27W NI-780S | MRF6S9130HSR5.pdf | |
| AD7492ARUZ-REEL | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-TSSOP | AD7492ARUZ-REEL.pdf | |
| MAX543BCSA+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | MAX543BCSA+T.pdf | |
| XC6VLX240T-2FFG1759C | IC FPGA 720 I/O 1759FCBGA | XC6VLX240T-2FFG1759C.pdf | |
| LFXP20C-4F388I | IC FPGA 268 I/O 388FBGA | LFXP20C-4F388I.pdf | |
| UPSD3422EB40U6 | 8032 µPSD Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 80KB (80K x 8) FLASH | UPSD3422EB40U6.pdf | |
| LTC1061ACN#PBF | IC FILTER BUILDNG BLK TRPL 20DIP | LTC1061ACN#PBF.pdf | |
| SN74LVC2G34DRLR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 6-SOT | SN74LVC2G34DRLR.pdf | |
| MC74HCT244ADWR2G | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | MC74HCT244ADWR2G.pdf | |
| 74AUP1G125DRLRG4 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SOT-5 | 74AUP1G125DRLRG4.pdf | |
| SN74BCT640DWR | Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74BCT640DWR.pdf | |
| SN74AHC139D | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-SOIC | SN74AHC139D.pdf |