| Manufacturer Part Number: | IRKT92/12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1200V 210A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT92/12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT92/12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 95A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 210A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 250mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT92/12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT92/12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT92/12A is new and unused, you can buy IRKT92/12A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT92/12A.
| DTC014TEBTL | TRANS PREBIAS NPN 50V EMT3F | DTC014TEBTL.pdf | |
| DTA013ZEBTL | TRANS PREBIAS PNP 0.15W SC89 | DTA013ZEBTL.pdf | |
| PIC16C65B-04I/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 40-PDIP | PIC16C65B-04I/P.pdf | |
| C8051F364-C-GQ | 8051 C8051F36x Microcontroller IC 8-Bit 100MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | C8051F364-C-GQ.pdf | |
| MB96F385RSBPMC-GS-136E2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96380 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 160KB (160K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB96F385RSBPMC-GS-136E2.pdf | |
| MB90F025EPMT-GS-9029E1 | IC MCU FLASH MICOM-0.35 120LQFP | MB90F025EPMT-GS-9029E1.pdf | |
| SAF-XE164H-96F66L AC | C166SV2 XE16x Microcontroller IC 16-Bit 66MHz 768KB (768K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | SAF-XE164H-96F66L AC.pdf | |
| MPC8255ACVVMHBB | PowerPC G2 Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 408-TBGA (37.5x37.5) | MPC8255ACVVMHBB.pdf | |
| MT093AE1 | IC ANALOG SWITCH ARRAY 40DIP | MT093AE1.pdf | |
| NCP1014AP100G | Converter Offline Flyback Topology 100kHz 7-PDIP | NCP1014AP100G.pdf | |
| DRV8805PWP | Unipolar Motor Driver Power MOSFET Step/Direction 16-HTSSOP | DRV8805PWP.pdf | |
| TPS22921YZPR | IC LOAD SWITCH LIN V ULOW 6DSBGA | TPS22921YZPR.pdf | |
| MP1593DN-LF-Z | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.22V 1 Output 3A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad | MP1593DN-LF-Z.pdf | |
| L6920D | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1.8V (3.3V, 5V) 1 Output 800mA (Switch) 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | L6920D.pdf | |
| S-1142C20H-E6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2V 200mA 6-HSOP | S-1142C20H-E6T2U.pdf |