| Manufacturer Part Number: | IRKU105/12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1200V 165A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKU105/12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKU105/12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Common Cathode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 105A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 165A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKU105/12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKU105/12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKU105/12A is new and unused, you can buy IRKU105/12A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKU105/12A.
| Z4KE150A-E3/54 | Zener Diode 150V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | Z4KE150A-E3/54.pdf | |
| IXGH39N60BD1 | IGBT 600V 76A 200W Through Hole TO-247AD (IXGH) | IXGH39N60BD1.pdf | |
| SI5330G-A00217-GM | Clock Fanout Buffer (Distribution), Translator IC 200MHz 24-VFQFN Exposed Pad | SI5330G-A00217-GM.pdf | |
| LTC2389CUK-16#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 48-QFN (7x7) | LTC2389CUK-16#TRPBF.pdf | |
| MCP6N11T-001E/MNY | Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-TDFN (2x3) | MCP6N11T-001E/MNY.pdf | |
| TLV2462CDGKG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | TLV2462CDGKG4.pdf | |
| MC33079N | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-DIP | MC33079N.pdf | |
| 74ALVCH16245T | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74ALVCH16245T.pdf | |
| FM18W08-PG | IC FRAM 256KBIT 70NS | FM18W08-PG.pdf | |
| LCS702HG | IC LLC CTRL MFET 220W ESIP16C | LCS702HG.pdf | |
| MC33151DG | IC MOSFET DRIVER DUAL HS 8-SOIC | MC33151DG.pdf | |
| FAN5009M | IC DRIVER MOSFET DUAL 12V 8SOIC | FAN5009M.pdf | |
| ATMSL3168GU | IC LED DRIVER 16 STRING | ATMSL3168GU.pdf | |
| FPF1321UCX | IC ADVANCED POWER SWITCH 6WLCSP | FPF1321UCX.pdf | |
| NUD3105DMT1 | IC INDCT LOAD DRVR DUAL SC74-6 | NUD3105DMT1.pdf |