| Manufacturer Part Number: | IRKU41/16A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1600V 70A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKU41/16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKU41/16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Common Cathode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 45A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 70A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 850A, 890A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKU41/16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKU41/16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKU41/16A is new and unused, you can buy IRKU41/16A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKU41/16A.
| 81CNQ045ASM | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 40A Through Hole D-61-8-SM | 81CNQ045ASM.pdf | |
| SMBJ5386B-TP | Zener Diode 180V 5W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMB) | SMBJ5386B-TP.pdf | |
| JAN1N4488US | Zener Diode 91V 1.5W ±5% Surface Mount D-5A | JAN1N4488US.pdf | |
| M7A3P1000-2FG484I | IC FPGA 300 I/O 484FBGA | M7A3P1000-2FG484I.pdf | |
| ZGP323HES2004G | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) OTP | ZGP323HES2004G.pdf | |
| TLK2701IRCPRG4 | Transceiver Gigabit Ethernet 64-HVQFP | TLK2701IRCPRG4.pdf | |
| MC33975EKR2 | Switch Monitoring Interface 32-SOIC Exposed Pad | MC33975EKR2.pdf | |
| LTC2955CTS8-2#TRPBF | Power Supply Controller Push Button, On/Off Controller TSOT-23-8 | LTC2955CTS8-2#TRPBF.pdf | |
| S-1000N38-I4T1G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-1000N38-I4T1G.pdf | |
| TPS75801KTTT | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.225 V ~ 5 V 3A DDPAK/TO-263-5 | TPS75801KTTT.pdf | |
| TPS73118DBVRG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 150mA SOT-23-5 | TPS73118DBVRG4.pdf | |
| ISL6416IAZ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 3 Output 1.8V, 2.8V, 2.8V 330mA, 225mA, 125mA 16-QSOP | ISL6416IAZ.pdf |