| Manufacturer Part Number: | IRKU56/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 95A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKU56/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKU56/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Common Cathode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 60A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 95A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1310A, 1370A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKU56/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKU56/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKU56/08A is new and unused, you can buy IRKU56/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKU56/08A.
| IRF1407STRRPBF | MOSFET N-CH 75V 100A D2PAK | IRF1407STRRPBF.pdf | |
| MPC9600AE | IC PLL CLOCK DRIVER 1:21 48-LQFP | MPC9600AE.pdf | |
| 8N3SV76LC-0053CDI | VCXO IC 160MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0053CDI.pdf | |
| TMS320DM335CZCE216 | IC DGTL MEDIA SOC 337NFBGA | TMS320DM335CZCE216.pdf | |
| SN74LVTH541DWE4 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74LVTH541DWE4.pdf | |
| CY14B104LA-BA45XI | IC NVSRAM 4MBIT 45NS 48FBGA | CY14B104LA-BA45XI.pdf | |
| TPS61151DRCT | LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 35mA 10-VSON (3x3) | TPS61151DRCT.pdf | |
| LTC2945HMS#TRPBF | Power Supply Controller General Purpose 12-MSOP | LTC2945HMS#TRPBF.pdf | |
| TC52N3027ECTTR | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SOT-23-5 | TC52N3027ECTTR.pdf | |
| SLE88CFX4000PDSO20ZZZA1 | Controller IC Security PG-DSO 20 | SLE88CFX4000PDSO20ZZZA1.pdf |