| Manufacturer Part Number: | IRKU91/04A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 400V 150A Common Anode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKU91/04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKU91/04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Common Anode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 95A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 150A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKU91/04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKU91/04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKU91/04A is new and unused, you can buy IRKU91/04A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKU91/04A.
| LQA10N150C | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 150V 5A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | LQA10N150C.pdf | |
| VS-41HF60 | Diode Standard 600V 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB | VS-41HF60.pdf | |
| BC558BRL1 | TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 | BC558BRL1.pdf | |
| MMBFJ210 | RF Mosfet N-Channel JFET SOT-23-3 | MMBFJ210.pdf | |
| STA369BWSTR | IC AUDIO SYS DGTL 2.1CH PWRSSO36 | STA369BWSTR.pdf | |
| XC9536XL-5VQ64C | IC CPLD 36MC 5NS 64VQFP | XC9536XL-5VQ64C.pdf | |
| STM8AF6268TCX | STM8A Automotive, AEC-Q100, STM8A Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH | STM8AF6268TCX.pdf | |
| DG442DJZ | 4 Circuit IC Switch 1:1 85 Ohm 16-PDIP | DG442DJZ.pdf | |
| RAPID-NI V2010 | Ethernet Controller IEEE 802.3 UART Interface Module | RAPID-NI V2010.pdf | |
| ADA4084-1ARZ-R7 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | ADA4084-1ARZ-R7.pdf | |
| THS4011IDRG4 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | THS4011IDRG4.pdf | |
| AS4C128M16D3L-12BCNTR | IC SDRAM DDR3 128M X 16 96-FBGA | AS4C128M16D3L-12BCNTR.pdf | |
| M36L0R7050T4ZSPE | IC FLASH PSRAM 160M | M36L0R7050T4ZSPE.pdf | |
| ISL9005AIRNZ-T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 300mA 8-DFN (2x3) | ISL9005AIRNZ-T.pdf | |
| ISL9305IRTHWCNYZ-T | Linear And Switching Voltage Regulator IC 4 Output Step-Down (Buck) (2), Linear (LDO) (2) 3MHz 16-WQFN Exposed Pad | ISL9305IRTHWCNYZ-T.pdf |