| Manufacturer Part Number: | IRLS630A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 200V 6.5A TO-220F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRLS630A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRLS630A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 6.5A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 400 mOhm @ 3.25A, 5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 27nC @ 5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 755pF @ 25V | |
| Power - Max | 36W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRLS630A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRLS630A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of IRLS630A is new and unused, you can buy IRLS630A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRLS630A.
| PDZ22B,115 | Zener Diode 22V 400mW ±2% Surface Mount SOD-323 | PDZ22B,115.pdf | |
| BZV90-C2V4,115 | Zener Diode 2.4V 1.5W ±5% Surface Mount SOT-223 | BZV90-C2V4,115.pdf | |
| 1N5367C/TR12 | Zener Diode 43V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5367C/TR12.pdf | |
| BCP5216E6327HTSA1 | TRANS PNP 60V 1A SOT-223 | BCP5216E6327HTSA1.pdf | |
| MRF8S9220HR5 | RF Mosfet LDMOS 28V 1.6A 960MHz 19.4dB 65W NI-780 | MRF8S9220HR5.pdf | |
| DMG3413L-7 | MOSFET P-CH 20V 3A SOT23 | DMG3413L-7.pdf | |
| LCMXO3L-6900E-6MG256C | IC FPGA 206 I/O 256CSFBGA | LCMXO3L-6900E-6MG256C.pdf | |
| PIC32MX220F032B-I/ML | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC32MX220F032B-I/ML.pdf | |
| STM8S005C6T6TR | STM8 STM8S Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | STM8S005C6T6TR.pdf | |
| ISL83086EIUZ-T | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 10-MSOP | ISL83086EIUZ-T.pdf | |
| LM4809LQ/NOPB | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 8-WQFN (2x2) | LM4809LQ/NOPB.pdf | |
| SN74LV125ADBR | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-SSOP | SN74LV125ADBR.pdf | |
| 74ALVC16244DL,118 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74ALVC16244DL,118.pdf | |
| 74LVCU04APW,112 | Inverter IC 6 Channel 14-TSSOP | 74LVCU04APW,112.pdf | |
| SN74ALVCH162836VR | IC UNIV BUS DVR 20BIT 56TVSOP | SN74ALVCH162836VR.pdf |