| Manufacturer Part Number: | ISL6842IUZ-T7A |
|---|---|
| Manufacturer: | Intersil |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Boost, Buck, Flyback Topology Up to 2MHz 8-MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ISL6842IUZ-T7A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ISL6842IUZ-T7A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 10/Jun/2015 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Intersil | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | No | |
| Voltage - Breakdown | - | |
| Topology | Boost, Buck, Flyback | |
| Voltage - Start Up | 14.3V | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8.8 V ~ 18 V | |
| Duty Cycle | 96% | |
| Frequency - Switching | Up to 2MHz | |
| Power (Watts) | - | |
| Fault Protection | Current Limiting | |
| Control Features | Frequency Control | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) | |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-MSOP | |
| Mounting Type | * | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ISL6842IUZ-T7A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ISL6842IUZ-T7A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Intersil all series components. The condition of ISL6842IUZ-T7A is new and unused, you can buy ISL6842IUZ-T7A Intersil with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ISL6842IUZ-T7A.
| KSA1010OTU | TRANS PNP 100V 7A TO-220 | KSA1010OTU.pdf | |
| EPM7032AETC44-10N | IC CPLD 32MC 10NS 44TQFP | EPM7032AETC44-10N.pdf | |
| ISPLSI 5384VE-100LF256I | IC CPLD 384MC 10NS 256FBGA | ISPLSI 5384VE-100LF256I.pdf | |
| EP20K200EQC208-1 | IC FPGA 136 I/O 208QFP | EP20K200EQC208-1.pdf | |
| 5SGXEA5K2F35C2LN | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGXEA5K2F35C2LN.pdf | |
| SIM3L167-C-GQR | ARM® Cortex®-M3 SiM3L1xx Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 80-TQFP (12x12) | SIM3L167-C-GQR.pdf | |
| MB90497GPFM-G-170-BNDE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90495G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90497GPFM-G-170-BNDE1.pdf | |
| R5F2L38ACNFP#30 | R8C R8C/Lx/38C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | R5F2L38ACNFP#30.pdf | |
| LTC4305IGN#PBF | Multiplexer with Amplifier Interface 16-SSOP | LTC4305IGN#PBF.pdf | |
| SN74AHCT132D | NAND Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-SOIC | SN74AHCT132D.pdf | |
| MC74HCT32ADR2G | OR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | MC74HCT32ADR2G.pdf | |
| XC6123E637ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123E637ER-G.pdf | |
| X4005M8I-2.7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-MSOP | X4005M8I-2.7.pdf | |
| TPS76950DBVRG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 100mA SOT-23-5 | TPS76950DBVRG4.pdf |