| Manufacturer Part Number: | ISL8016IR12Z-T7A |
|---|---|
| Manufacturer: | Intersil |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 6A 20-VFQFN Exposed Pad |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ISL8016IR12Z-T7A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ISL8016IR12Z-T7A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Application: Industrial Controls Switching Regulators | |
| Featured Product | ISL8016 Synchronous Buck Regulators | |
| Online Catalog | Buck (Step-Down) IC | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Manufacturer | Intersil | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Function | Step-Down | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Buck | |
| Output Type | Fixed | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V | |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 6A | |
| Frequency - Switching | 525kHz ~ 3.9MHz | |
| Synchronous Rectifier | Yes | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 20-QFN (3x4) | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ISL8016IR12Z-T7A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ISL8016IR12Z-T7A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Intersil all series components. The condition of ISL8016IR12Z-T7A is new and unused, you can buy ISL8016IR12Z-T7A Intersil with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ISL8016IR12Z-T7A.
| GHXS030A060S-D4 | Diode Array 2 Independent Silicon Carbide Schottky 600V 30A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | GHXS030A060S-D4.pdf | |
| MSRT15060(A) | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 150A (DC) Chassis Mount Three Tower | MSRT15060(A).pdf | |
| SS32 | DIODE SCHOTTKY 20V 3A SMC | SS32.pdf | |
| SB320EA-G | DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO201AD | SB320EA-G.pdf | |
| EDZTE615.6B | Zener Diode 5.6V 150mW ±2% Surface Mount EMD2 | EDZTE615.6B.pdf | |
| SLA4070 | TRANS 4PNP DARL 100V 5A 12SIP | SLA4070.pdf | |
| BC33816BU | TRANS NPN 25V 0.8A TO-92 | BC33816BU.pdf | |
| 85310AYI-01LFT | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 700MHz 32-LQFP | 85310AYI-01LFT.pdf | |
| 8N3SV75LC-0111CDI | VCXO IC 500MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0111CDI.pdf | |
| MAX110BCWE+ | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Sigma-Delta 16-SOIC | MAX110BCWE+.pdf | |
| MAX4641EUA+ | 2 Circuit IC Switch 1:1 4 Ohm 8-uMAX | MAX4641EUA+.pdf | |
| MC74HC4852ANG | 2 Circuit IC Switch 4:1 400 Ohm 16-DIP | MC74HC4852ANG.pdf | |
| SP211EEA-L/TR | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | SP211EEA-L/TR.pdf | |
| 7007S15PF | IC SRAM 256KBIT 15NS 80TQFP | 7007S15PF.pdf | |
| IS61NLF102436A-7.5TQLI-TR | IC SRAM 36MB 7.5NS 100TQFP | IS61NLF102436A-7.5TQLI-TR.pdf |