| Manufacturer Part Number: | ISL8016IR18Z-T7A |
|---|---|
| Manufacturer: | Intersil |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Available Quantity: | 9260 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 6A 20-VFQFN Exposed Pad |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ISL8016IR18Z-T7A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ISL8016IR18Z-T7A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Application: Industrial Controls Switching Regulators | |
| Featured Product | ISL8016 Synchronous Buck Regulators | |
| Online Catalog | Buck (Step-Down) IC | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Manufacturer | Intersil | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Function | Step-Down | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Buck | |
| Output Type | Fixed | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V | |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 6A | |
| Frequency - Switching | 525kHz ~ 3.9MHz | |
| Synchronous Rectifier | Yes | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 20-QFN (3x4) | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ISL8016IR18Z-T7A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ISL8016IR18Z-T7A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Intersil all series components. The condition of ISL8016IR18Z-T7A is new and unused, you can buy ISL8016IR18Z-T7A Intersil with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ISL8016IR18Z-T7A.
| CMDZ5245B TR | Zener Diode 15V 250mW ±5% Surface Mount SOD-323 | CMDZ5245B TR.pdf | |
| TLZ11C-GS08 | Zener Diode 11V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ11C-GS08.pdf | |
| PSMN3R5-80PS,127 | MOSFET N-CH 80V 120A TO220AB | PSMN3R5-80PS,127.pdf | |
| IRFR3412TRPBF | MOSFET N-CH 100V 48A DPAK | IRFR3412TRPBF.pdf | |
| AX1000-1FG896 | IC FPGA 516 I/O 896FBGA | AX1000-1FG896.pdf | |
| DSPIC33EP32MC504T-I/TL | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 32KB (10.7K x 24) FLASH 44-VTLA (6x6) | DSPIC33EP32MC504T-I/TL.pdf | |
| 79RC32H434-350BCI | MIPS32 Microprocessor IC Interprise™ 1 Core, 32-Bit 350MHz 256-CABGA (17x17) | 79RC32H434-350BCI.pdf | |
| PEB 20954 HT V1.1 | Telecom IC Smart Integrated Digital Echo Canceller (SIDEC) P-TQFP-144 | PEB 20954 HT V1.1.pdf | |
| SN74ALS27AN | NOR Gate IC 3 Channel 14-PDIP | SN74ALS27AN.pdf | |
| DM74ALS86N | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-PDIP | DM74ALS86N.pdf | |
| CY7C0853V-133BBI | IC SRAM 9MBIT 133MHZ 172FBGA | CY7C0853V-133BBI.pdf | |
| S-8337ACDA-T8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-TSSOP | S-8337ACDA-T8T1G.pdf |