| Manufacturer Part Number: | ISL9104AIRUBZ-T7A |
|---|---|
| Manufacturer: | Intersil |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 500mA 6-UFDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ISL9104AIRUBZ-T7A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ISL9104AIRUBZ-T7A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Application: Patient Monitoring and Diagnostic Equipment | |
| Online Catalog | Buck (Step-Down) IC | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Manufacturer | Intersil | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Function | Step-Down | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Buck | |
| Output Type | Fixed | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V | |
| Voltage - Input (Max) | 6V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 500mA | |
| Frequency - Switching | 4.3MHz | |
| Synchronous Rectifier | Yes | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 6-UFDFN | |
| Supplier Device Package | 6-UTDFN (1.6x1.6) | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ISL9104AIRUBZ-T7A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ISL9104AIRUBZ-T7A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Intersil all series components. The condition of ISL9104AIRUBZ-T7A is new and unused, you can buy ISL9104AIRUBZ-T7A Intersil with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ISL9104AIRUBZ-T7A.
| 1N4736PE3/TR12 | Zener Diode 6.8V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4736PE3/TR12.pdf | |
| HN1B01FU-Y(L,F,T) | TRANS NPN/PNP 50V 0.15A US6 | HN1B01FU-Y(L,F,T).pdf | |
| NSBA114YDXV6T1G | TRANS 2PNP PREBIAS 0.5W SOT563 | NSBA114YDXV6T1G.pdf | |
| FKI10198 | MOSFET N-CH 100V 31A TO-220F | FKI10198.pdf | |
| AUIRFS8403TRL | MOSFET N-CH 40V 123A D2PAK | AUIRFS8403TRL.pdf | |
| ICS853013AMLF | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 2GHz 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | ICS853013AMLF.pdf | |
| TLV5627CPW | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | TLV5627CPW.pdf | |
| FSA2267L10X | IC SWITCH DUAL SPDT 10MICROPAK | FSA2267L10X.pdf | |
| SP3232EHET-L | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | SP3232EHET-L.pdf | |
| CA3130AM96 | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | CA3130AM96.pdf | |
| AD8325ARUZ | IC LN DVR CATV FINE-STEP 28TSSOP | AD8325ARUZ.pdf | |
| SN74ALS245A-1N | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-PDIP | SN74ALS245A-1N.pdf | |
| SN74LVC07ADRE4 | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 14-SOIC | SN74LVC07ADRE4.pdf | |
| MAX1966ESA+ | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | MAX1966ESA+.pdf | |
| S-13R1G27-N4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 150mA SC-82AB | S-13R1G27-N4T1U3.pdf |