| Manufacturer Part Number: | ISL9104AIRUDZ-T7A |
|---|---|
| Manufacturer: | Intersil |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2V 1 Output 500mA 6-UFDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ISL9104AIRUDZ-T7A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ISL9104AIRUDZ-T7A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Application: Patient Monitoring and Diagnostic Equipment | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Manufacturer | Intersil | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Function | Step-Down | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Buck | |
| Output Type | Fixed | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V | |
| Voltage - Input (Max) | 6V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 500mA | |
| Frequency - Switching | 4.3MHz | |
| Synchronous Rectifier | Yes | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 6-UFDFN | |
| Supplier Device Package | 6-UTDFN (1.6x1.6) | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ISL9104AIRUDZ-T7A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ISL9104AIRUDZ-T7A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Intersil all series components. The condition of ISL9104AIRUDZ-T7A is new and unused, you can buy ISL9104AIRUDZ-T7A Intersil with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ISL9104AIRUDZ-T7A.
| MPSA93RLRM | TRANS PNP 200V 0.5A TO-92 | MPSA93RLRM.pdf | |
| MTM982400BBF | MOSFET N-CH 40V 7A SO8-F1 | MTM982400BBF.pdf | |
| IRG4BC20UD-STRL | IGBT 600V 13A 60W Surface Mount D2PAK | IRG4BC20UD-STRL.pdf | |
| LTC6907CS6#TRMPBF | Oscillator, Silicon IC 40kHz ~ 4MHz SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LTC6907CS6#TRMPBF.pdf | |
| X9258TS24IT1 | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C Interface 24-SOIC | X9258TS24IT1.pdf | |
| EP20K400CF672I8 | IC FPGA 488 I/O 672FBGA | EP20K400CF672I8.pdf | |
| TL081BCPE4 | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | TL081BCPE4.pdf | |
| SY10EP08VKI | XOR/XNOR Gate Configurable 1 Circuit 2 Input (1, 1) Input 8-MSOP | SY10EP08VKI.pdf | |
| 24C00-I/SN | IC EEPROM 128BIT 400KHZ 8SOIC | 24C00-I/SN.pdf | |
| UC2844D | Converter Offline Boost, Flyback, Forward Topology Up to 500kHz 8-SOIC | UC2844D.pdf | |
| BQ27505YZGR-J2 | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion 12-DSBGA (1.53x1.98) | BQ27505YZGR-J2.pdf | |
| TPS2010DG4 | IC 0.4A PWR DIST SWITCH 8-SOIC | TPS2010DG4.pdf | |
| MAX6751KA26+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SOT-23-8 | MAX6751KA26+T.pdf | |
| NCP693HMN10TCG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1V 1A 6-UDFN (1.8x2) | NCP693HMN10TCG.pdf |