| Manufacturer Part Number: | ISL9104IRUBZ-T7A |
|---|---|
| Manufacturer: | Intersil |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 500mA 6-UFDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ISL9104IRUBZ-T7A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ISL9104IRUBZ-T7A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Application: Patient Monitoring and Diagnostic Equipment | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Manufacturer | Intersil | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Function | Step-Down | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Buck | |
| Output Type | Fixed | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V | |
| Voltage - Input (Max) | 6V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 500mA | |
| Frequency - Switching | 4.3MHz | |
| Synchronous Rectifier | Yes | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 6-UFDFN | |
| Supplier Device Package | 6-UTDFN (1.6x1.6) | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ISL9104IRUBZ-T7A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ISL9104IRUBZ-T7A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Intersil all series components. The condition of ISL9104IRUBZ-T7A is new and unused, you can buy ISL9104IRUBZ-T7A Intersil with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ISL9104IRUBZ-T7A.
| FST7330M | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 35A Chassis Mount D61-3M | FST7330M.pdf | |
| BZX79-B6V8,113 | Zener Diode 6.8V 400mW ±2% Through Hole ALF2 | BZX79-B6V8,113.pdf | |
| BT151-800C,127 | SCR 800V 12A Standard Recovery Through Hole TO-220AB | BT151-800C,127.pdf | |
| CY22800KFXIT | IC CLOCK GEN PROG UNIV 8-SOIC | CY22800KFXIT.pdf | |
| 8N3QV01EG-0059CDI | VCXO IC 644.5313MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0059CDI.pdf | |
| AS1527-BSOT | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | AS1527-BSOT.pdf | |
| TMS320C6421ZDU7 | IC DSP FIXED-POINT 376-BGA | TMS320C6421ZDU7.pdf | |
| XC2V2000-4BF957I | IC FPGA 624 I/O 957FCBGA | XC2V2000-4BF957I.pdf | |
| Z8F042AHH020EC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F042AHH020EC.pdf | |
| KMPC8543EVUANG | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 800MHz 783-FCPBGA (29x29) | KMPC8543EVUANG.pdf | |
| RC4558DG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | RC4558DG4.pdf | |
| EPCQ128SI16N | IC CONFIG DEVICE 128MBIT 16SOIC | EPCQ128SI16N.pdf | |
| RT8101AGS | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOP | RT8101AGS.pdf | |
| TPS62008DGSG4 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.9V 1 Output 600mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | TPS62008DGSG4.pdf | |
| LTC3633EUFD#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 2 Output 3A 28-WFQFN Exposed Pad | LTC3633EUFD#TRPBF.pdf |