| Manufacturer Part Number: | ISL9104IRUCZ-T7A |
|---|---|
| Manufacturer: | Intersil |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 500mA 6-UFDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ISL9104IRUCZ-T7A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ISL9104IRUCZ-T7A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Application: Patient Monitoring and Diagnostic Equipment | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Manufacturer | Intersil | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Function | Step-Down | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Buck | |
| Output Type | Fixed | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V | |
| Voltage - Input (Max) | 6V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 500mA | |
| Frequency - Switching | 4.3MHz | |
| Synchronous Rectifier | Yes | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 6-UFDFN | |
| Supplier Device Package | 6-UTDFN (1.6x1.6) | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ISL9104IRUCZ-T7A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ISL9104IRUCZ-T7A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Intersil all series components. The condition of ISL9104IRUCZ-T7A is new and unused, you can buy ISL9104IRUCZ-T7A Intersil with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ISL9104IRUCZ-T7A.
| 2N3906BU | TRANS PNP 40V 0.2A TO-92 | 2N3906BU.pdf | |
| IRF7433TR | MOSFET P-CH 12V 8.9A 8-SOIC | IRF7433TR.pdf | |
| 9DB108BFLF | IC BUFFER 8OUTPUT DIFF 48-SSOP | 9DB108BFLF.pdf | |
| EP4SGX230DF29C4NES | IC FPGA 372 I/O 780FBGA | EP4SGX230DF29C4NES.pdf | |
| R5F10Y44ASP#50 | RL78 RL78/G10 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 1KB (1K x 8) FLASH 16-SSOP | R5F10Y44ASP#50.pdf | |
| MSP430F5232IRGZT | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-VQFN (7x7) | MSP430F5232IRGZT.pdf | |
| MB90548GSPMC-GS-487E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90548GSPMC-GS-487E1.pdf | |
| LM4881MMX/NOPB | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 8-VSSOP | LM4881MMX/NOPB.pdf | |
| TL084CPWG4 | J-FET Amplifier 4 Circuit 14-TSSOP | TL084CPWG4.pdf | |
| AD8548ARZ-RL | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | AD8548ARZ-RL.pdf | |
| 6116LA45DB | IC SRAM 16KBIT 45NS 24CERDIP | 6116LA45DB.pdf | |
| AMIS30532C5321RG | Bipolar Motor Driver Power MOSFET SPI 32-NQFP (7x7) | AMIS30532C5321RG.pdf | |
| VN7040AJTR | IC DVR HIGH-SIDE 1CH POWERSSO-16 | VN7040AJTR.pdf | |
| VND830AEPTR-E | IC DVR HIGH SIDE 2CH POWERSSO24 | VND830AEPTR-E.pdf | |
| ADP1872ARMZ-0.6-R7 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-MSOP | ADP1872ARMZ-0.6-R7.pdf |