| Manufacturer Part Number: | ISL91110II2AZ-T7A |
|---|---|
| Manufacturer: | Intersil |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.5V 1 Output 2A 25-XFBGA, WLCSP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ISL91110II2AZ-T7A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ISL91110II2AZ-T7A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Manufacturer | Intersil | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Function | Step-Up/Step-Down | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Buck-Boost | |
| Output Type | Fixed | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 1.8V | |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.5V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 2A | |
| Frequency - Switching | 2.5MHz | |
| Synchronous Rectifier | Yes | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 25-XFBGA, WLCSP | |
| Supplier Device Package | 25-WLCSP | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ISL91110II2AZ-T7A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ISL91110II2AZ-T7A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Intersil all series components. The condition of ISL91110II2AZ-T7A is new and unused, you can buy ISL91110II2AZ-T7A Intersil with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ISL91110II2AZ-T7A.
| VS-MUR820PBF | DIODE GEN PURP 200V 8A TO220AC | VS-MUR820PBF.pdf | |
| 2EZ100DE3/TR8 | Zener Diode 100V 2W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ100DE3/TR8.pdf | |
| IRFB5615PBF | MOSFET N-CH 150V 35A TO-220AB | IRFB5615PBF.pdf | |
| LTC6994CS6-2#TRPBF | Delay Line IC Programmable 8 Tap 1µs ~ 33.6s SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LTC6994CS6-2#TRPBF.pdf | |
| PCM1773RGAR | DAC, Audio 24 bit 50k I²S 20-VQFN (4.2x4.2) | PCM1773RGAR.pdf | |
| AFE5808AZCF | 8 Channel AFE 12, 14 Bit 158mW 135-NFBGA (15x9) | AFE5808AZCF.pdf | |
| DS2483Q+T | 1-Wire® Controller I²C Interface 8-TDFN (2x3) | DS2483Q+T.pdf | |
| OPA890IDBVRG4 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit SOT-23-6 | OPA890IDBVRG4.pdf | |
| SA5234D/01,512 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SO | SA5234D/01,512.pdf | |
| EL8100IW-T7 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | EL8100IW-T7.pdf | |
| LMC6772AIMMX/NOPB | Comparator General Purpose Open Drain 8-VSSOP | LMC6772AIMMX/NOPB.pdf | |
| 7203L35J8 | IC MEM FIFO 2048X9 35NS 32-PLCC | 7203L35J8.pdf | |
| SN74AS876DWR | IC D-TYPE POS TRG DUAL 24SOIC | SN74AS876DWR.pdf | |
| LM8364BALMF20/NOPB | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | LM8364BALMF20/NOPB.pdf | |
| ISL91107IRTAZ | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 2A 20-WFQFN Exposed Pad | ISL91107IRTAZ.pdf |