| Manufacturer Part Number: | ISL9111AEH33Z-T7A |
|---|---|
| Manufacturer: | Intersil |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 800mA (Switch) SOT-23-6 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ISL9111AEH33Z-T7A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ISL9111AEH33Z-T7A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Boost (Step-Up) IC | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Manufacturer | Intersil | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Function | Step-Up | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Boost | |
| Output Type | Fixed | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 0.8V | |
| Voltage - Input (Max) | 3.1V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 800mA (Switch) | |
| Frequency - Switching | 1.2MHz | |
| Synchronous Rectifier | Yes | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SOT-23-6 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ISL9111AEH33Z-T7A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ISL9111AEH33Z-T7A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Intersil all series components. The condition of ISL9111AEH33Z-T7A is new and unused, you can buy ISL9111AEH33Z-T7A Intersil with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ISL9111AEH33Z-T7A.
| SBR40150CTFP | Diode Array 1 Pair Common Cathode Super Barrier 150V 20A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | SBR40150CTFP.pdf | |
| IRKJ91/12A | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 1200V (1.2kV) 100A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) | IRKJ91/12A.pdf | |
| BA158GPHE3/73 | Diode Standard 600V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | BA158GPHE3/73.pdf | |
| PM150CL1A060 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 150A Module | PM150CL1A060.pdf | |
| EPC2001C | TRANS GAN 100V 36A BUMPED DIE | EPC2001C.pdf | |
| SI4390DY-T1-E3 | MOSFET N-CH 30V 8.5A 8SOIC | SI4390DY-T1-E3.pdf | |
| FQI5N20TU | MOSFET N-CH 200V 4.5A I2PAK | FQI5N20TU.pdf | |
| AD7665ASTZ | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 48-LQFP (7x7) | AD7665ASTZ.pdf | |
| DS1669S-10 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps Up/Down (UP, DN) Interface 8-SOIC | DS1669S-10.pdf | |
| LTC2636CDE-LZ12#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 14-DFN (4x3) | LTC2636CDE-LZ12#PBF.pdf | |
| XC4VLX100-11FF1148I | IC FPGA 768 I/O 1148FCBGA | XC4VLX100-11FF1148I.pdf | |
| ATTINY461-15MAZ | AVR Automotive, AEC-Q100, AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 4KB (2K x 16) FLASH 20-QFN (4x4) | ATTINY461-15MAZ.pdf | |
| MSP430F5524IRGCR | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-VQFN (9x9) | MSP430F5524IRGCR.pdf | |
| Z8F0113QB005EG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 1KB (1K x 8) FLASH | Z8F0113QB005EG.pdf | |
| LH79524N0E100A0 | ARM7® BlueStreak ; LH7 Microcontroller IC 32-Bit 77.4MHz ROMless 208-CABGA (14x14) | LH79524N0E100A0.pdf |