| Manufacturer Part Number: | ISL9111AEH50Z-T7A |
|---|---|
| Manufacturer: | Intersil |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 800mA (Switch) SOT-23-6 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ISL9111AEH50Z-T7A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ISL9111AEH50Z-T7A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Boost (Step-Up) IC | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Manufacturer | Intersil | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Function | Step-Up | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Boost | |
| Output Type | Fixed | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 0.8V | |
| Voltage - Input (Max) | 4.8V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 800mA (Switch) | |
| Frequency - Switching | 1.2MHz | |
| Synchronous Rectifier | Yes | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SOT-23-6 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ISL9111AEH50Z-T7A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ISL9111AEH50Z-T7A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Intersil all series components. The condition of ISL9111AEH50Z-T7A is new and unused, you can buy ISL9111AEH50Z-T7A Intersil with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ISL9111AEH50Z-T7A.
| 1N5956APE3/TR8 | Zener Diode 200V 1.5W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5956APE3/TR8.pdf | |
| ECH8651R-R-TL-H | MOSFET 2N-CH 24V 10A ECH8 | ECH8651R-R-TL-H.pdf | |
| FDB86569_F085 | MOSFET N-CH 60V 80A D2PAK | FDB86569_F085.pdf | |
| 8N4SV76KC-0024CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0024CDI8.pdf | |
| 5SGXEA7K2F40C2L | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGXEA7K2F40C2L.pdf | |
| MB90423GAZPFV-GS-343E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90420G (A) Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90423GAZPFV-GS-343E1.pdf | |
| CY8C3445LTI-093 | 8051 PSOC® 3 CY8C34xx Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | CY8C3445LTI-093.pdf | |
| DS90UR906QSQX/NOPB | 1.82Gbps Deserializer 1 Input 24 Output 60-WQFN (9x9) | DS90UR906QSQX/NOPB.pdf | |
| SN74LVC541APWG4 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74LVC541APWG4.pdf | |
| SN74LVC00AMPWREPG4 | NAND Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | SN74LVC00AMPWREPG4.pdf | |
| AT29BV040A-20TU | IC FLASH 4MBIT 200NS 32TSOP | AT29BV040A-20TU.pdf | |
| MAX6855UK42D2+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6855UK42D2+T.pdf | |
| MAX6174BASA+T | Series Voltage Reference IC ±0.1% 30mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX6174BASA+T.pdf | |
| MAX1709ESE | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable (Programmable) 2.5V (3.3V, 5V) 1 Output 7.5A (Switch) 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX1709ESE.pdf | |
| TPS79918DRVT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 200mA 6-SON (2x2) | TPS79918DRVT.pdf |