| Manufacturer Part Number: | IXBT16N170A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9028 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 1700V 16A 150W Surface Mount TO-268 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXBT16N170A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXBT16N170A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard IGBTs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | BIMOSFET™ | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 16A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 40A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 6V @ 15V, 10A | |
| Power - Max | 150W | |
| Switching Energy | 1.2mJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 65nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 15ns/160ns | |
| Test Condition | 1360V, 10A, 10 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 360ns | |
| Package / Case | TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | TO-268 | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXBT16N170A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXBT16N170A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXBT16N170A is new and unused, you can buy IXBT16N170A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXBT16N170A.
| BY252GP-E3/54 | DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD | BY252GP-E3/54.pdf | |
| MMSD4148T1 | Diode Standard 100V 200mA (DC) Surface Mount SOD-123 | MMSD4148T1.pdf | |
| MAX186DEPP+ | Data Acquisition System (DAS), ADC 12 bit 133k MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ 20-PDIP | MAX186DEPP+.pdf | |
| TLC542INE4 | 8 Bit Analog to Digital Converter 11 Input 1 SAR 20-PDIP | TLC542INE4.pdf | |
| MAX32620IWG+W | ARM® Cortex®-M4F - Microcontroller IC 32-Bit 96MHz 2MB (2M x 8) FLASH | MAX32620IWG+W.pdf | |
| ADG772BCPZ-REEL | 2 Circuit IC Switch 2:1 6.7 Ohm (Typ) 10-LFCSP-UQ (1.6x1.3) | ADG772BCPZ-REEL.pdf | |
| 89H48T12G2ZCBLI | Switch Interfacing Interface 676-FCBGA (27x27) | 89H48T12G2ZCBLI.pdf | |
| LT1999IMS8-20#TRPBF | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-MSOP | LT1999IMS8-20#TRPBF.pdf | |
| TPIC6273DWRG4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Standard 20-SOIC | TPIC6273DWRG4.pdf | |
| QS3253QG | Multiplexer/Demultiplexer 2 x 4:1 16-QSOP | QS3253QG.pdf | |
| SN74LV157APWR | Multiplexer 4 x 2:1 16-TSSOP | SN74LV157APWR.pdf | |
| JS28F00AM29EWH0 | IC FLASH 1GBIT 110NS 56TSOP | JS28F00AM29EWH0.pdf | |
| LT4180EGN#PBF | Power Supply Controller Power Supply Controller 24-SSOP | LT4180EGN#PBF.pdf | |
| LTC2923IMS#TRPBF | Power Supply Controller Power Supply Controller, Sequencer 10-MSOP | LTC2923IMS#TRPBF.pdf | |
| TPS3823-30DBVR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | TPS3823-30DBVR.pdf |