| Manufacturer Part Number: | IXGH17N100A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 1000V 34A 150W Through Hole TO-247AD (IXGH) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXGH17N100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXGH17N100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1000V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 34A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 68A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 4V @ 15V, 17A | |
| Power - Max | 150W | |
| Switching Energy | 3mJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 100nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 100ns/500ns | |
| Test Condition | 800V, 17A, 82 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXGH) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXGH17N100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXGH17N100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXGH17N100A is new and unused, you can buy IXGH17N100A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXGH17N100A.
| SBLF25L20CT-E3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 20V 12.5A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | SBLF25L20CT-E3/45.pdf | |
| CZRER52C3V9 | Zener Diode 3.9V 150mW ±5% Surface Mount 0503 (1308 Metric) | CZRER52C3V9.pdf | |
| JANTX1N975DUR-1 | Zener Diode 39V 500mW ±1% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N975DUR-1.pdf | |
| MK3805RITR | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 100MHz 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | MK3805RITR.pdf | |
| CDC421A125RGET | IC CLK GEN 125.00MHZ 3.3V 24VQFN | CDC421A125RGET.pdf | |
| MX7628KP+ | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 20-PLCC (9x9) | MX7628KP+.pdf | |
| DF71241AD50FPV | SH-2 SuperH® SH Tiny Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (10x10) | DF71241AD50FPV.pdf | |
| HD6417750SVBT133 | SH-4 SuperH® SH7750 Microcontroller IC 32-Bit 133MHz ROMless 264-LFBGA (15x15) | HD6417750SVBT133.pdf | |
| 72V291L20TF8 | IC FIFO SS 32768X36 20NS 64QFP | 72V291L20TF8.pdf | |
| SN74HC132PWTE4 | NAND Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP | SN74HC132PWTE4.pdf | |
| BD45482G-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-SSOP | BD45482G-TR.pdf | |
| S-80856CLMC-B7HT2G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-80856CLMC-B7HT2G.pdf | |
| ADR06BKS-R2 | Series Voltage Reference IC ±0.1% 10mA 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 | ADR06BKS-R2.pdf | |
| TPS7A3001DGNR | Linear Voltage Regulator IC Negative Adjustable 1 Output -1.18 V ~ -33 V 200mA 8-MSOP-PowerPad | TPS7A3001DGNR.pdf | |
| AP7361C-15SPR-13 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 1A 8-SO Exposed Pad | AP7361C-15SPR-13.pdf |