| Manufacturer Part Number: | IXGH24N60A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 600V 48A 150W Through Hole TO-247AD (IXGH) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXGH24N60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXGH24N60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | IGBT’s 600V Legacy 08/May/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFAST™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 48A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | - | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.7V @ 15V, 24A | |
| Power - Max | 150W | |
| Switching Energy | - | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | - | |
| Td (on/off) @ 25°C | - | |
| Test Condition | - | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXGH) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXGH24N60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXGH24N60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXGH24N60A is new and unused, you can buy IXGH24N60A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXGH24N60A.
| 1N5956CPE3/TR12 | Zener Diode 200V 1.5W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5956CPE3/TR12.pdf | |
| 2SK3019TL | MOSFET N-CH 30V .1A SOT416 | 2SK3019TL.pdf | |
| IXFB120N50P2 | MOSFET N-CH 500V 120A PLUS264 | IXFB120N50P2.pdf | |
| VF2510BGLN | IC PLL CLK DRIVER 3.3V 24-TSSOP | VF2510BGLN.pdf | |
| ADS8344E/2K5 | 16 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 20-SSOP/QSOP | ADS8344E/2K5.pdf | |
| LTC1450LIG#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 24-SSOP | LTC1450LIG#TRPBF.pdf | |
| EL8202IY-T7 | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 10-MSOP | EL8202IY-T7.pdf | |
| 74F552QC | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 28-PLCC (11.5x11.5) | 74F552QC.pdf | |
| AS7C34098A-15TCN | IC SRAM 256K X 16 3.3V 44-TSOP | AS7C34098A-15TCN.pdf | |
| DS1245ABP-70IND+ | IC NVSRAM 1MBIT 70NS 34PCM | DS1245ABP-70IND+.pdf | |
| IDT71P74804S250BQ | IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165CABGA | IDT71P74804S250BQ.pdf | |
| ZXRE4041FFTC | Shunt Voltage Reference IC ±3% 12mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | ZXRE4041FFTC.pdf | |
| S-8356M35MC-MEUT2G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8356M35MC-MEUT2G.pdf | |
| RT6150BGQW | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.8V 1 Output 800mA 10-WFDFN Exposed Pad | RT6150BGQW.pdf |