| Manufacturer Part Number: | IXGH6N170A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9027 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT NPT 1700V 6A 75W Through Hole TO-247AD (IXGH) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXGH6N170A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXGH6N170A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard IGBTs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | NPT | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 6A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 14A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 7V @ 15V, 3A | |
| Power - Max | 75W | |
| Switching Energy | 590µJ (on), 180µJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 18.5nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 46ns/220ns | |
| Test Condition | 850V, 6A, 33 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXGH) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXGH6N170A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXGH6N170A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXGH6N170A is new and unused, you can buy IXGH6N170A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXGH6N170A.
| 1N5949BP/TR8 | Zener Diode 100V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5949BP/TR8.pdf | |
| NTP75N03R | MOSFET N-CH 25V 9.7A TO220AB | NTP75N03R.pdf | |
| CDCM6208V1RGZR | IC CLK GEN 2:8 LOW JITTER 48VQFN | CDCM6208V1RGZR.pdf | |
| 8N4SV76BC-0177CDI | VCXO IC 1124MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0177CDI.pdf | |
| DAC8551IADGKT | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 8-VSSOP | DAC8551IADGKT.pdf | |
| 5SGTMC5K2F40C2N | IC FPGA 600 I/O 1517FBGA | 5SGTMC5K2F40C2N.pdf | |
| S9S12G192F0VLF | 12V1 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 192KB (192K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | S9S12G192F0VLF.pdf | |
| PIC24HJ64GP510T-I/PT | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 100-TQFP (12x12) | PIC24HJ64GP510T-I/PT.pdf | |
| ATMEGA8515-16AI | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (4K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | ATMEGA8515-16AI.pdf | |
| MC9S12C128MFA | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MC9S12C128MFA.pdf | |
| MAX9077EUA+ | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL 8-uMAX | MAX9077EUA+.pdf | |
| 74HCT7541D-Q100J | IC D-TYPE POS TRG SGL 20SOIC | 74HCT7541D-Q100J.pdf | |
| TOP234PN | Converter Offline Flyback Topology 66kHz ~ 132kHz DIP-8B | TOP234PN.pdf | |
| X5163S8Z-4.5A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | X5163S8Z-4.5A.pdf |