| Manufacturer Part Number: | IXGN100N160A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Single 1600V 200A Chassis Mount SOT-227B |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXGN100N160A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXGN100N160A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Single | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200A | |
| Power - Max | - | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | - | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | - | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC | |
| Supplier Device Package | SOT-227B | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXGN100N160A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXGN100N160A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXGN100N160A is new and unused, you can buy IXGN100N160A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXGN100N160A.
| 1N5919BE3/TR13 | Zener Diode 5.6V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5919BE3/TR13.pdf | |
| BC69PA,115 | TRANSISTOR PNP 20V 2A SOT1061 | BC69PA,115.pdf | |
| MPSA77_D75Z | TRANS PNP DARL 60V 1.2A TO-92 | MPSA77_D75Z.pdf | |
| STP31N65M5 | MOSFET N-CH 650V 22A TO-220 | STP31N65M5.pdf | |
| LTC2292IUP#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-QFN (9x9) | LTC2292IUP#PBF.pdf | |
| 5SGXEA5K2F35C2L | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGXEA5K2F35C2L.pdf | |
| PIC16LC73A-04I/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 28-SOIC | PIC16LC73A-04I/SO.pdf | |
| TS339CPT | Comparator General Purpose CMOS, Open-Drain 14-TSSOP | TS339CPT.pdf | |
| 74AHCT1G125W5-7 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SOT-25 | 74AHCT1G125W5-7.pdf | |
| VIPER37LE | Converter Offline Flyback Topology 60kHz 10-SDIP | VIPER37LE.pdf | |
| KA1M0565RYDTU | Converter Offline Flyback, Forward Topology 67kHz TO-220F-4L (Forming) | KA1M0565RYDTU.pdf | |
| LTC2931HF#PBF | Power Supply Controller Six Power Supply Monitor 20-TSSOP | LTC2931HF#PBF.pdf | |
| XC6122F536MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122F536MR-G.pdf | |
| LT1976BEFE#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.25V 1 Output 1.2A (Switch) 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LT1976BEFE#PBF.pdf | |
| S-1335A27-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 150mA HSNT-4-B | S-1335A27-A4T2U3.pdf |