| Manufacturer Part Number: | IXGP10N60A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 600V 20A 100W Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXGP10N60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXGP10N60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | IGBT’s 600V Legacy 08/May/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 20A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | - | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3V @ 15V, 10A | |
| Power - Max | 100W | |
| Switching Energy | - | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | - | |
| Td (on/off) @ 25°C | - | |
| Test Condition | - | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXGP10N60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXGP10N60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXGP10N60A is new and unused, you can buy IXGP10N60A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXGP10N60A.
| MBRF2080CTP | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V Through Hole TO-220-3 Isolated Tab | MBRF2080CTP.pdf | |
| CMMR1-10 TR | DIODE GEN PURP 1000V 1A SOD123F | CMMR1-10 TR.pdf | |
| 1PMT5942CE3/TR13 | Zener Diode 51V 3W ±2% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5942CE3/TR13.pdf | |
| JANTX1N4968C | Zener Diode 27V 5W ±2% Through Hole E, Axial | JANTX1N4968C.pdf | |
| PIC16C55T-HSE/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 768B (512 x 12) OTP 28-SOIC | PIC16C55T-HSE/SO.pdf | |
| 7142SA55J | IC SRAM 16KBIT 55NS 52PLCC | 7142SA55J.pdf | |
| ICE3GS03LJGXUMA1 | Converter Offline Flyback Topology 130kHz PG-DSO-8 | ICE3GS03LJGXUMA1.pdf | |
| LTC2946CMS-1#PBF | IC ENERGY MONITOR I2C 16MSOP | LTC2946CMS-1#PBF.pdf | |
| TC664EUNTR | Motor Driver I²C 10-MSOP | TC664EUNTR.pdf | |
| S-1009N24I-N4T1U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-82AB | S-1009N24I-N4T1U.pdf | |
| MAX6855UK40D1+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6855UK40D1+T.pdf | |
| AZ1117CD-ADJTRG1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adj to 1.25V 800mA TO-252-2 | AZ1117CD-ADJTRG1.pdf |