| Manufacturer Part Number: | IXGP2N100A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 1000V 4A 25W Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXGP2N100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXGP2N100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1000V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 4A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 8A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3.5V @ 15V, 2A | |
| Power - Max | 25W | |
| Switching Energy | 260µJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 7.8nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 15ns/300ns | |
| Test Condition | 800V, 2A, 150 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXGP2N100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXGP2N100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXGP2N100A is new and unused, you can buy IXGP2N100A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXGP2N100A.
| JANTX1N645-1 | Diode Standard 225V 400mA Through Hole DO-35 | JANTX1N645-1.pdf | |
| TLZ6V8A-GS18 | Zener Diode 6.8V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ6V8A-GS18.pdf | |
| ZMY91-GS08 | Zener Diode 91V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB | ZMY91-GS08.pdf | |
| K2500F1 | Diac/Sidac Thyristor 240 ~ 280V 1A TO-92 | K2500F1.pdf | |
| IRKT106/14A | SCR Module 1400V 235A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | IRKT106/14A.pdf | |
| BD546C-S | TRANS PNP 100V 15A | BD546C-S.pdf | |
| DS1040Z-100+ | Delay Line IC 1-Shot, Programmable 5 Tap 100ns 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1040Z-100+.pdf | |
| MAX148ACAP+T | 10 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 20-SSOP | MAX148ACAP+T.pdf | |
| PIC18F2480-I/SP | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-SPDIP | PIC18F2480-I/SP.pdf | |
| MB9BF128SAPMC-GE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9B120TA Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 1.0625MB (1.0625M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MB9BF128SAPMC-GE2.pdf | |
| TS5A3159DBVT | 1 Circuit IC Switch 2:1 1.1 Ohm SOT-23-6 | TS5A3159DBVT.pdf | |
| CS61574A-IL1Z | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 28-PLCC | CS61574A-IL1Z.pdf | |
| LTC3824MPMSE#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-MSOP-EP | LTC3824MPMSE#PBF.pdf | |
| RT9193-2HGQW | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 300mA 6-WDFN (2x2) | RT9193-2HGQW.pdf |