| Manufacturer Part Number: | IXGT16N170A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT NPT 1700V 16A 190W Surface Mount TO-268 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXGT16N170A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXGT16N170A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | NPT | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 16A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 40A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 5V @ 15V, 11A | |
| Power - Max | 190W | |
| Switching Energy | 900µJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 65nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 36ns/160ns | |
| Test Condition | 850V, 16A, 10 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | TO-268 | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXGT16N170A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXGT16N170A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXGT16N170A is new and unused, you can buy IXGT16N170A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXGT16N170A.
| STTH12R06DIRG | DIODE GEN PURP 600V 12A TO220AC | STTH12R06DIRG.pdf | |
| MMBZ5256BS-7 | Zener Diode Array 2 Independent 30V 200mW ±5% SOT-363 | MMBZ5256BS-7.pdf | |
| IXFG55N50 | MOSFET N-CH 500V 48A ISO264 | IXFG55N50.pdf | |
| SFW9640TM | MOSFET P-CH 200V 11A D2PAK | SFW9640TM.pdf | |
| IRG7PG42UDPBF | IGBT Trench 1000V 85A 320W Through Hole TO-247AC | IRG7PG42UDPBF.pdf | |
| IDT2305A-1HDCI8 | IC CLK BUFFER 3.3V HI DRV 8-SOIC | IDT2305A-1HDCI8.pdf | |
| LTC6990HDCB#TRPBF | Oscillator, Silicon IC 488Hz ~ 1MHz 6-WFDFN Exposed Pad | LTC6990HDCB#TRPBF.pdf | |
| 8N3DV85FC-0176CDI | VCXO IC 345MHz, 172.5MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0176CDI.pdf | |
| AD5259BRMZ10 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C Interface 10-MSOP | AD5259BRMZ10.pdf | |
| AD5063BRMZ-1 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 10-MSOP | AD5063BRMZ-1.pdf | |
| AD5620CRM-2REEL7 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-MSOP | AD5620CRM-2REEL7.pdf | |
| PIC16C662T-04/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC16C662T-04/PT.pdf | |
| R5F21355CDFP#X6 | R8C R8C/3x/35C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F21355CDFP#X6.pdf | |
| UCB1400BE,151 | Audio, AC '97 Interface 20 b Serial 48-LQFP (7x7) | UCB1400BE,151.pdf | |
| LAN9513-JZX | Ethernet Bridge, USB to Ethernet USB 2.0, 10/100 Base-T/TX PHY USB Interface 64-QFN (9x9) | LAN9513-JZX.pdf |