| Manufacturer Part Number: | IXSH24N60A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT PT 600V 48A 150W Through Hole TO-247AD (IXSH) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXSH24N60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXSH24N60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | IGBT's S Class Type 23/Apr/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFAST™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | PT | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 48A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 96A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.7V @ 15V, 24A | |
| Power - Max | 150W | |
| Switching Energy | 2mJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 75nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 100ns/450ns | |
| Test Condition | 480V, 24A, 10 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXSH) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXSH24N60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXSH24N60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXSH24N60A is new and unused, you can buy IXSH24N60A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXSH24N60A.
| JANTXV1N5417 | Diode Standard 200V 3A Through Hole | JANTXV1N5417.pdf | |
| 1N4005GL TR | Diode Standard 600V 1A Through Hole DO-41 | 1N4005GL TR.pdf | |
| MJF6388G | TRANS NPN DARL 100V 10A TO220FP | MJF6388G.pdf | |
| MMBTA64-7 | TRANS PNP DARL 30V 0.5A SOT23-3 | MMBTA64-7.pdf | |
| MMBT5551-7 | TRANS NPN 160V 0.6A SMD SOT23-3 | MMBT5551-7.pdf | |
| PDTD113ES,126 | TRANS PREBIAS NPN 500MW TO92-3 | PDTD113ES,126.pdf | |
| SPP80N03S2L04AKSA1 | MOSFET N-CH 30V 80A TO-220 | SPP80N03S2L04AKSA1.pdf | |
| 843202AYILFT | IC SYNTHESIZER 680MHZ 32-LQFP | 843202AYILFT.pdf | |
| ST7FL35F2MAE | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) FLASH | ST7FL35F2MAE.pdf | |
| MPC8313EZQAFF | PowerPC e300c3 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 333MHz 516-TEPBGA (27x27) | MPC8313EZQAFF.pdf | |
| M2S090T-1FGG484 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 90K Logic Modules 512KB 64KB 166MHz 484-FPBGA (23x23) | M2S090T-1FGG484.pdf | |
| ISL8483EIBZ-T | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | ISL8483EIBZ-T.pdf | |
| ADUM4190BRIZ | Isolator, Error Amplifier IC Shunt Regulators, Linear Power Supplies, Inverters, UPS 16-SOIC-IC | ADUM4190BRIZ.pdf | |
| MAX9201EUE | Comparator General Purpose TTL 16-TSSOP | MAX9201EUE.pdf | |
| SN74LVC828APWR | Buffer, Inverting 1 Element 10 Bit per Element Push-Pull Output 24-TSSOP | SN74LVC828APWR.pdf |