| Manufacturer Part Number: | IXSH35N100A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 1000V 70A 300W Through Hole TO-247AD (IXSH) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXSH35N100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXSH35N100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | IGBT's S Class Type 23/Apr/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1000V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 70A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 140A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3.5V @ 15V, 35A | |
| Power - Max | 300W | |
| Switching Energy | 10mJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 180nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 80ns/400ns | |
| Test Condition | 800V, 35A, 2.7 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXSH) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXSH35N100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXSH35N100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXSH35N100A is new and unused, you can buy IXSH35N100A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXSH35N100A.
| BAS3005S02LRHE6327XTSA1 | Diode Schottky 30V 500mA (DC) Surface Mount PG-TSLP-2 | BAS3005S02LRHE6327XTSA1.pdf | |
| BZG03C220TR3 | Zener Diode 220V 1.25W Surface Mount DO-214AC | BZG03C220TR3.pdf | |
| J109_D74Z | JFET N-Channel 25V 40mA @ 15V 625mW Through Hole TO-92-3 | J109_D74Z.pdf | |
| 8N3SV76KC-0025CDI8 | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0025CDI8.pdf | |
| 8N3SV75KC-0002CDI | VCXO IC 1228.8MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0002CDI.pdf | |
| LFECP33E-4FN672I | IC FPGA 496 I/O 672FBGA | LFECP33E-4FN672I.pdf | |
| MSP430G2402IN20 | MSP430 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-PDIP | MSP430G2402IN20.pdf | |
| BSC9131NXE1KHKB | PowerPC e500 Microprocessor IC QorIQ Qonverge BSC 1 Core, 32-Bit 800MHz 520-FCBGA (21x21) | BSC9131NXE1KHKB.pdf | |
| ADM232AARN | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | ADM232AARN.pdf | |
| MEC1308-NU | Notebook Computer Interface 128-VTQFP (14x14) | MEC1308-NU.pdf | |
| 89H10T4BG2ZBBCG8 | Switch Interfacing Interface 324-CABGA (19x19) | 89H10T4BG2ZBBCG8.pdf | |
| S-89230BC-I8T1U | Comparator CMOS SNT-8A | S-89230BC-I8T1U.pdf | |
| CD4049UBDWG4 | Inverter IC 6 Channel 16-SOIC | CD4049UBDWG4.pdf | |
| SN74LS32DRE4 | OR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74LS32DRE4.pdf | |
| QS32X384Q1G8 | Bus Switch 5 x 1:1 48-QSOP | QS32X384Q1G8.pdf |