| Manufacturer Part Number: | IXSH35N120A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 1200V 70A 300W Through Hole TO-247AD (IXSH) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXSH35N120A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXSH35N120A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | IXSH35N120A 15/Nov/2012 IGBT's S Class Type 23/Apr/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 70A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 140A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 4V @ 15V, 35A | |
| Power - Max | 300W | |
| Switching Energy | 10mJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 150nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 80ns/400ns | |
| Test Condition | 960V, 35A, 2.7 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXSH) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXSH35N120A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXSH35N120A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXSH35N120A is new and unused, you can buy IXSH35N120A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXSH35N120A.
| CPT20145D | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 45V 100A Chassis Mount TO-244AB | CPT20145D.pdf | |
| BZX84C33LT1G | Zener Diode 33V 225mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | BZX84C33LT1G.pdf | |
| VS-GT100DA120U | IGBT Module Trench Single 1200V 258A 893W Chassis Mount SOT-227 | VS-GT100DA120U.pdf | |
| EPM7064QC100-7 | IC CPLD 64MC 7.5NS 100QFP | EPM7064QC100-7.pdf | |
| XC6VCX75T-1FF784C | IC FPGA 360 I/O 784FCBGA | XC6VCX75T-1FF784C.pdf | |
| OR3T556BA256-DB | IC FPGA 223 I/O 256BGA | OR3T556BA256-DB.pdf | |
| LM3S315-IGZ25-C2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300 Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-VQFN (7x7) | LM3S315-IGZ25-C2.pdf | |
| SN65HVD70DR | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | SN65HVD70DR.pdf | |
| SN74LVC2G86DCUT | XOR (Exclusive OR) IC 2 Channel US8 | SN74LVC2G86DCUT.pdf | |
| CY7C1523KV18-250BZXC | IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA | CY7C1523KV18-250BZXC.pdf | |
| TPS65000RTER | Handheld/Mobile Devices PMIC 16-WQFN (3x3) | TPS65000RTER.pdf | |
| DS1232LPSN+ | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | DS1232LPSN+.pdf | |
| LM3411M5X-3.3/NOPB | Shunt Voltage Reference IC ±1% 15mA SC-74A, SOT-753 | LM3411M5X-3.3/NOPB.pdf | |
| S-1721A1830-M6T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.8V, 3V 150mA SOT-23-6 | S-1721A1830-M6T1G.pdf | |
| NX1117CE19Z,115 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.9V 1A SC-73 | NX1117CE19Z,115.pdf |